Inne

O tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza poinformował w poniedziałek 14 bm. po południu doktor Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

W niedzielę wieczorem Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem w Gdańsku przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Prezydent trafił do szpitala, gdzie był operowany. "Mimo wszelkich starań nie udało się go uratować" - powiedział dr Stefaniak.

Paweł Adamowicz urodził się 2 listopada 1965 roku w Gdańsku. Po Szkole Podstawowej nr 50 im. Emilii Plater kształcił się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika, a następnie ukończył prawo na Uniwersytecie Gdańskim. W 1998 roku został prezydentem Gdańska, rok później założył rodzinę - ożenił się z Magdaleną - doktorem prawa i adiunktem w Katedrze Prawa Morskiego UG.

Jak pisze portal Żeglarski.info, Gdańsk za jego 21-letniej prezydentury szczególnie wspierał żeglarstwo. Od 2007 roku prezydent Adamowicz przyznawał List Morski, honorując tym samym najlepszych żeglarzy. W 2008 roku podpisał list intencyjny w sprawie zakupu przez miasto zabytkowego jachtu Generał Zaruski, zbudowanego w 1939 roku w Szwecji, na zamówienie Ligi Morskiej i Kolonialnej (LMiK).

Ta legendarna polska jednostka żaglowa, po wielu wojennych i powojennych perypetiach w 2002 roku, ze względu na fatalny stan techniczny, utraciła klasę i stanęła unieruchomiona w porcie w Jastarni. Na ratunek ruszyła wtedy Fundacja Polskie Żagle im. gen. Mariusza Zaruskiego, dzięki której we Władysławowie podjęto remont jednostki. Niestety, z braku funduszy w 2006 roku, prace ostatecznie stanęły i wydawało się, że żaglowiec skazany jest na zagładę.

Dwa lata później, z inicjatywy Pawła Adamowicza Generał Zaruski został kupiony przez miasto Gdańsk. Armatorem został Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (MOSiR). W 2010 roku kadłub żaglowca przeholowano z Władysławowa do Gdańska, gdzie na terenie Gdańskiej Stoczni Remontowa SA (partnera projektu jego rewitalizacji), rozpoczęła się jego odbudowa.

Remont trwał trzy lata. Po jego zakończeniu, w 2012 roku Prezydent Miasta Gdańska wziął udział w uroczystym podniesieniu bandery na odnowionym żaglowcu. Rozpoczęto wtedy także realizację Programu Edukacji Morskiej, skierowanego do przedszkolaków i uczniów, dzięki któremu duża grupa dzieci po raz pierwszy w życiu wypłynęła w morze. Flagowa jednostka grodu nad Motławą służy nie tylko jako pływająca reprezentacja miasta, ale przede wszystkim jako miejsce szkolenia i wychowania morskiego młodzieży, w tym pracy profilaktycznej z młodzieżą zagrożoną marginalizacją.

Według portalu Żeglarski.info, prezydent Paweł Adamowicz w ostatnich latach współpracował także przy wielu projektach Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

„W 2012 roku Gdańsk gościł III Pomorską Galę Żeglarską, a w 2014 i 2017 roku otwarcie pomorskiego sezonu żeglarskiego. Z kolei w 2017 roku odbyły się Granaria Morskie Mistrzostwa Polski ORC oraz Dr Irena Eris ORC Mistrzostwa Europy. Gdańsk jest też jednym z gospodarzy Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta” – informuje Żeglarski.info.

Paweł Adamowicz osierocił dwie córki Antoninę (2003) i Teresę (2010).

PAP, AL, GL

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter