Inne

Dwudziestolecie opłynięcia przylądka Horn przez Zawiszę Czarnego wspominać będą 2 lutego w Gdyni harcerze i żeglarze. Będzie okazja do obejrzenia zdjęć i posłuchania opowieści.

Był to jeden ze słynniejszych rejsów flagowego żaglowca Związku Harcerstwa Polskiego. Po okrążeniu świata w latach 1989-1990 i udziale w regatach Columbus 92, w 1998 roku Zawisza Czarny ponownie wypłynął w dalszą wyprawę.

– Celem rejsu było opłynięcie Ameryki Południowej oraz udział w 19. Światowym Jamboree Skautowym w Valparaíso w Chile – tłumaczy Rafał Klepacz, prezes Centrum Wychowania Morskiego ZHP. – Udało się przy tym dwukrotnie opłynąć przylądek Horn oraz odwiedzić Polską Stację Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego.

Z tej okazji w sobotę 2 lutego w budynku Centrum Wychowania Morskiego ZHP zorganizowane zostanie okolicznościowe spotkanie. Będzie okazja do obejrzenia wystawy kilkunastu najlepszych fotografii wykonanych przez uczestników rejsu. Nie zabraknie też prelekcji i opowieści, które snuć będą m.in. kapitan Waldemar Mieczkowski, który prowadził Zawiszę Czarnego przez większość tego rejsu, oraz publicystka i dziennikarka Mira Urbaniak.

Nie będzie to jedyne takie rocznicowe spotkanie w tym roku – w sierpniu harcerze wspominać będą Rejs Pokoju, który również odbył się 20 lat temu. W ramach tej inicjatywy na pokładzie Zawiszy Czarnego znaleźli się mieszkańcy skonfliktowanych krajów – Palestyńczycy i Żydzi, Serbowie i Bośniacy oraz Turkowie i Grecy cypryjscy – którzy wspólnie pływali po Morzu Śródziemnym.

Spotkanie z okazji 20-lecia przejścia Zawiszy Czarnego przez przylądek Horn odbędzie się w sobotę 2 lutego o godzinie 15 w budynku CWM ZHP przy al. Jana Pawła II 5. Wstęp wolny.

rel (Jędrzej Szerle / Żeglarski.info)

Fot.: CWM ZHP / Facebook

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter