Inne

W Gdańsku w ostatni piątek roku po raz pierwszy zostały wręczone Gdańskie Lwy Żeglarstwa. Nagrody są inicjatywą środowiska żeglarskiego, któremu patronuje miasto Gdańsk. Mają na celu wyróżnienie oraz promowanie osób i organizacji, które w wyjątkowy sposób wyróżniły się w trakcie minionego roku się w gdańskim świecie żeglarzy.

Gdańskie Lwy Żeglarstwa będą corocznie przyznawane w trzech kategoriach. Organizacje i Wydarzenia – dla odbywających się w Gdańsku inicjatyw żeglarskich, Nadzieje – dla młodych żeglarzy, którzy z sukcesami rozpoczynają swoją „wodną” przygodę oraz tytułowe Lwy – dla osób wyjątkowo zasłużonych w środowisku żeglarskim.

Uroczystość wręczenia nagród obyła się w AZS Galion w Gdańsku – Górkach Zachodnich. Na widowni nie zabrakło przedstawicieli władz miasta, ale także takich gwiazd żeglarstwa jak dwukrotni olimpijczycy w klasie 49er Łukasz Przybytek i Paweł Kłodziński, czy też konstruktor jachtowy i gdański żeglarz Piotr Adamowicz. Ceremonie poprowadził znany działacz sportowy Maciej Olszewski.

Fundacja Gdańska – organizacja znana z wielu wydarzeń miejskich, w tym zlotu Baltic Sail Gdańsk. Nagrodę w imieniu fundacji odebrał wiceprezes – Paweł Buczyński.

Gdański Ośrodek Sportu – od lat prowadzi projekt Gdańsk Ratuje Żaglowiec, w ramach, którego została odbudowana, ale również od wielu lat utrzymywany Generał Zaruski. Nagrodę odebrał dyrektor Leszek Paszkowski.

Yacht Club Gdańsk – nowo powstały jachtklub, który w tym roku zorganizował XIII edycję regat Pantaenius Nord CUP Gdańsk, ale również panel „Czy żeglarstwo jest Eko?”. Nagrodę odebrał komandor Tomasz Micewicz.

77 Racing Club – również nowo powstała organizacja, która z powodzeniem przywraca żeglarzom południową część mariny przy Twierdzy Wisłoujście. Nagrodę odebrał prezes Piotr Tarnacki.

Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk – miejsce szkoleń studentów AWFiS oraz organizacji konferencji szkoleniowych dla trenerów i sędziów. Nagrodę odebrał Mieczysław Kowalczyk.

Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego AZS (Galion) – ośrodek, który oprócz współorganizacji wydarzeń takich jak regaty Pantaenius Nord CUP Gdańsk, czy mistrzostwa Polski w klasach olimpijskich jest miejscem wielu zgrupowań żeglarskich. Nagrodę odebrał dyrektor Rafał Zakrzewski.

Gdański Klub Żeglarski – powstał w 2007 roku i od tego czasu szkoli dzieci i młodzież. W tym roku jego wychowankowie odnieśli takie sukcesy jak wygrana w Mistrzostwach Polski klasy Optymist do 9 lat, czy Mistrzostwach Polski Juniorów w klasie RS:X. Nagrodę odebrał prezes Grzegorz Mańkucki.

Gdańska Federacja Żeglarska – powstała w 2005 roku zrzeszając gdańskie kluby żeglarskie. Od wielu lat prowadzi Puchar Zatoki Gdańskiej. Nagrodę odebrał prezes Andrzej Załucki.

W kategorii Nadzieje Gdańskiego Żeglarstwa nagrody otrzymali:

Karol Stachowski (GKŻ) – mistrz Polski w klasie Optimist gr. B do lat 9.

Mikołaj Michalski (GKŻ) – tegoroczny mistrz Polski juniorów w klasie RS:X.

Kinga Łoboda (AZS AWFiS Gdańsk) – w załodze z Aleksandrą Melzacką zajęły ósme miejsce podczas mistrzostw świata w klasie 49FX.

Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk) – zwycięzca Regat Kieler Woche 2018 w klasie Laser Radial.

Nagrody Indywidulane otrzymali:

Łukasz Trzciński – indywidualny i załogowy morski żeglarski mistrz Polski 2018. Skipper jachtu Good Speed.

Piotr Tarnacki – w 2018 roku zdobył ósme mistrzostwo świata w klasie Micro, zdobywca Bursztynowego Pucharu Neptuna 2018 na katamaranie Flying Phantom „Roca”.

Sezon żeglarski obfitował nie tylko w radosne wydarzenia. Na wieczną wachtę odszedł Ireneusz „Reniek” Butowski, który był „dobrym duchem” przystani żeglarskich w Górkach Zachodnich. Podczas uroczystości został uhonorowany minutą ciszy.

Żeglarski.info 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter