Inne

W Paryżu nagrodzono polskie firmy, które osiągnęły największą wartość eksportu na francuski rynek. Wśród zwycięzców znaleźli się kolejno: KGHM, stocznia Crist, Fabryka Mebli Forte oraz Oknoplast - poinformowała we wtorek Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Francja to czwarty partner handlowy Polski.

"Francja znajduje się w grupie unijnych partnerów handlowych Polski o najszybszym tempie wzrostu eksportu. W październiku nasza sprzedaż do tego kraju wzrosła o 6,2 proc." - powiedziała PAP Monika Kamińska-Jablonka, szefowa biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Paryżu.

Zaznaczyła, że od początku 2018 r. francuskie przedstawicielstwo Agencji obsłużyło zapytania od ponad 520 polskich przedsiębiorstw zainteresowanych głównie eksportem. "Widzimy najciekawsze perspektywy zwłaszcza dla firm z sektora budowlanego, spożywczego, IT oraz 'smart city', czyli m.in. OZE lub rozwiązań dot. recyclingu" - podkreśliła.

Kamińska-Jablonka zwróciła uwagę, że rynek francuski, choć perspektywiczny, jest pełen wyzwań. "W teorii Francja jest krajem, w którym warunki inwestycji, działalności i przepływu towarów są ułatwione dla wszystkich członków UE. W praktyce firmy rozważające wejście do Francji muszą liczyć się z wysokimi podatkami, w tym sporymi kosztami obciążającymi pracodawcę, silną konkurencją i przywiązaniem do rodzimych produktów" - wyliczyła. Podkreśliła, że polscy przedsiębiorcy zainteresowani tym rynkiem powinni się nastawić "na konkurowanie innowacyjnością".

Nagrody Prix du Meilleur Exportateur Polonais en France przyznano z inicjatywy Ambasady RP we Francji. Otrzymały je przedsiębiorstwa, które osiągnęły największą wartość eksportu na francuski rynek w 2017 r. w ramach konkursu odbywającego się pod patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Współorganizatorem wydarzenia było Biuro Handlowe PAIH w Paryżu.

Dane GUS pokazują utrzymujący się wzrostowy trend w eksporcie do Francji. W 2017 r. wyniósł on 11,6 mld euro względem 10,17 mld w 2016 roku. Grupę najlepiej sprzedających się towarów z Polski stanowiły rok temu pojazdy drogowe, urządzenie elektryczne oraz meble.

Trend wzrostowy widać też obecnie. W pierwszych dziesięciu miesiącach 2018 r. wartość polskiego eksportu na rynek francuski wyniosła 10,2 mld euro, co daje wynik lepszy niż za cały 2016 rok.

Czytaj także: Gdańska Stocznia "Remontowa" wśród liderów polskiego eksportu do Francji

autor: Magdalena Jarco

Fot.: Piotr B. Stareńczak

+1 Crist
A ile ten Crist zarobił na tym eksporcie i ile jest na plusie ? W szynce mam taki eksport.
12 grudzień 2018 : 19:02 Importer | Zgłoś
0 Eksport
Chyba nie tak mało, skoro jest na drugim miejscu wśród polskich eksporterów do Francji.
13 grudzień 2018 : 14:25 Zenek | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter