Inne

Sześć miesięcy temu najpiękniejszy polski żaglowiec Dar Młodzieży wyruszył w podróż dookoła świata. Rejs Niepodległości to jedna z największych inicjatyw zorganizowanych w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przez pół roku trwania rejsu przez pokład legendarnej fregaty przewinęło się ponad 800 młodych ambasadorów Polski – laureatów ogólnopolskiego konkursu, studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz uczniów szkół morskich w Szczecinie i Świnoujściu.

Dar Młodzieży przepłynął ponad 20 000 mil morskich, zawinął do 15 portów i dwukrotnie przekroczył równik. Załogę stanowią nie tylko doświadczeni żeglarze, ale także ci, którzy są pierwszy raz na pełnym morzu. Jednak na statku wszyscy pracują tak samo.

– Przez to, że nie miałem żadnego doświadczenia z morzem, tym bardziej wszystko mnie intrygowało, choć codzienne wstawanie o 4 nad ranem niektórych może przerażać, wcale nie przeszkadzał nam ciężar pracy – mówi Przemek, 22-letni student prawa z Podkarpacia. – To naprawdę świetny czas. Przeżyłem przygodę, która wiem, że nigdy się nie powtórzy.

Wejścia Daru Młodzieży do kolejnych portów to wielkie wydarzenie, nie tylko dla miejscowej Polonii, ale również dla lokalnej społeczności, która ma unikatową okazję spotkania z Polską. Każdemu postojowi towarzyszą wizyty dyplomatyczne, ale również sympozja oraz spotkania biznesowe i gospodarcze. Każdorazowo statek jest także otwarty dla zwiedzających.

Dar Młodzieży w zeszłym tygodniu wyruszył z portu w Osace i aktualnie płynie przez Pacyfik w kierunku portu w San Francisco, gdzie zacumuje 20 grudnia. Jest to najtrudniejszy, bo najdłuższy, trwający pięć tygodni odcinek Rejsu Niepodległości.

Rejs Niepodległości to wspólna inicjatywa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti. Jej celem jest uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz promocja na świecie.

Trasę Daru Młodzieży można śledzić na tej stronie >>>

MGMiŻŚ / Żeglarski.info

Fot.: Marek Demczuk / Rejs Niepodległości

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter