Inne

70 mln zł planuje wydać na rozbudowę i modernizację H.Cegielski-Poznań S.A (HCP). Spółka podkreśliła, że obecne inwestycje w park maszynowy są największe od niemal dwóch dekad; mają się przełożyć na zwiększenie potencjału produkcyjnego i wzrost liczby klientów.

Spółka poinformowała PAP w poniedziałek, że tak znaczące inwestycje w park maszynowy umożliwia uruchomione przez MPiT na początku miesiąca 50,7 mln zł wsparcia. Według HCP obecne inwestycje są "historyczne z punktu widzenia rozwoju spółki oraz wzmacniania jej potencjału produkcyjnego". Już podpisane zostały pierwsze umowy na dostawę dwóch bramowych centrów obróbczych.

"Jedno z nich to centrum 5-osiowe firmy Waldrich Coburg, drugie wyprodukowane przez firmę Zayer. Ostatnia tego typu inwestycja w Cegielskim realizowana była w 2000 roku. Dostawa nowych maszyn to wielkie wydarzenie dla rozbudowy zdolności produkcyjnych oraz zwiększenia efektywności naszej firmy” – powiedział prezes HCP Rafał Kreduszyński.

Prezes podał też, że w ostatniej fazie realizacji w HCP jest komorowa oczyszczarka wirnikowa, niezbędna w procesie produkcji wyrobów metalowych. "W ciągu ostatniego roku zwiększyliśmy produkcję trzykrotnie. Inwestujemy w park maszynowy oraz zatrudniamy kolejnych pracowników. Wzrost zatrudnienia, otwarte rekrutacje na nowych spawaczy, ślusarzy i operatorów maszyn sterowanych numerycznie oraz realizowane obecnie inwestycje w park maszynowy najlepiej świadczą o wzrostowej tendencji w tej nietuzinkowej fabryce, słynącej z doskonałych produktów na całym świecie" – zaznaczył.

Cytowany w przesłanym PAP komunikacie wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa powiedział, że rozbudowa i modernizacja infrastruktury produkcyjnej to tylko jeden z obszarów, w których będą prowadzone inwestycje w Cegielskim. "Środki przeznaczone zostaną również na termomodernizację hal. Wszystkie prowadzone inwestycje pozwolą na wzmocnienie ugruntowanej już pozycji spółki na rynku produkcji urządzeń, maszyn i konstrukcji stalowych oraz umożliwi jej dalszy rozwój i długoterminową poprawę rentowności" – powiedział wiceszef resortu.

Inwestycje prowadzone są równolegle z szeregiem innych aktywności związanych z nową strategią zarządu. W celu pozyskania nowych pracowników oraz podnoszenia kompetencji obecnych zatrudnionych w firmie fachowców uruchomione zostało Centrum Szkoleń HCP. W Centrum najbardziej doświadczeni pracownicy oraz instytucje współpracujące m.in. Instytut Spawalnictwa w Gliwicach czy TUV SUD prowadzą zajęcia, w ramach których pracownicy podnoszą swoje kwalifikacje lub zdobywają zawód w specjalizacjach adekwatnych do profilu produkcji spółki.

H.Cegielski-Poznań S.A. to najstarsza, nieprzerwanie działająca polska firma przemysłowa, założona w 1846 roku. Spółka produkuje wielkogabarytowe konstrukcje stalowe tj. dźwigi stoczniowe, wytwarza zaawansowane technologicznie urządzenia i maszyny, produkty stosowane w przemyśle kolejowym, dmuchawy promieniowe oraz oryginalne części zamienne do silników okrętowych. W przeszłości firma słynęła z produkcji dwusuwowych silników okrętowych oraz silników do napędu zespołów prądotwórczych, lokomotyw i małych statków. Wcześniej Cegielski produkował też urządzenia dla rolnictwa, maszyny parowe i tabor kolejowy.

autor: Rafał Pogrzebny

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter