Inne

Spotykamy się tu, żeby zachęcić polskich przedsiębiorców do wychodzenia na zagraniczne rynki, również te bardziej ryzykowne - powiedziała w czwartek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, otwierając , czyli I Forum Wsparcia Polskiego Biznesu za Granicą.   

PAIH Expo nie będzie jednak chyba w stanie wspomóc, lokalnym rozeznaniem rynkowym, branży morskiej, zwłaszcza okrętowej. Dla przykładu w programie warsztatów, podczas których odbędą się prezentacje czy prelekcje PAIH dotyczące konkretnych rynków (51 państw) i wybranych sektorów (po trzy do pięciu na każde państwo) nie znaleźliśmy takich haseł, jak "gospodarka morska", "przemysł morski" czy "ryby i przetwory rybne", natomiast "sektor stoczniowy" wystąpił tylko raz - przy Rosji.

Podczas PAIH Expo pojawi się jednak akcent z branży morskiej - podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Polską Agencją Inwestycji i Handlu SA oraz Zarządem Morskiego Portu Gdynia SA, które będzie miało miejsce w ramach programu "Pawilonu Inwestycyjnego".

Szefowa MPIT podkreśliła, że Polska jest dziś w wyjątkowym momencie. "Mamy ponad 5 proc. wzrost gospodarczy, warunki makroekonomiczne do lokowanie w Polsce i rozwijania inwestycji są dzisiaj oceniane przez agencje ratingowe - 100 pkt na 100"- przypomniała Emilewicz.

Według niej jest to właściwy moment, aby zachęcić polskich przedsiębiorców do wychodzenia na zagraniczne rynki. "By nie satysfakcjonowali się tym co łatwe, a więc dużym, 38-mln rynkiem wewnętrznym"- powiedziała. Podkreśliła, że nadszedł czas, by "zaspokajać potrzeby globalnych rynków", nie tylko europejskich, ale również bardziej ryzykownych.

"Niemal 80 proc. naszego eksportu trafia dziś do UE, a ok. 30 proc na rynek niemiecki" - mówiła.

Zaznaczyła, że " tąpnięcie gospodarcze" w tej części świata będzie poważnym problemem dla polskiej gospodarki i naszych przedsiębiorców. "Mamy nadwyżki kapitałowe to dobry moment, by wychodzić na dalsze rynki. Bo w ten sposób widzimy możliwość utrzymania tempa szybkiego rozwoju"- oceniła Emilewicz.

W PAIH Expo - I Forum Wsparcia Polskiego Biznesu za Granicą odbywającym się na Stadionie Narodowym w Warszawie bierze udział ponad 6 tys. firm, głównie z sektora MSP i ok. 150 wystawców oferujących wsparcie dla biznesu. 

Magdalena Jarco (PAP), PBS (PortalMorski.pl)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4915 4.5823
EUR 4.6362 4.7298
CHF 4.7704 4.8668
GBP 5.4911 5.6021

Newsletter