Inne

W Szczecinie rozpoczęto rozbiórkę nieczynnego budynku na Łasztowni, w miejscu którego powstanie Morskie Centrum Nauki. Tym samym budowa MCN weszła w zasadniczą fazę. Centrum Nauki w Szczecinie powstanie do 2021 roku.   

Rozpoczęła się rozbiórka istniejącego budynku socjalnego ZMPSiS i nieczynnej trafostacji na nabrzeżu Starówka na Łasztowni.

Jak twierdzi Olgierd Geblewicz, marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, powstające Morskie Centrum Nauki odmieni nieodwracalnie Łasztownię i Szczecin, ale także percepcję myślenia o morskości. "Dzięki temu, że idea tego miejsca dojrzewała latami, jest pełniejsza, mamy na nią dwa razy więcej środków, a przede wszystkim nie będzie odnosić się tylko do przeszłości, ale zestawimy morskość z przyszłością, innowacyjnym myśleniem, nauką" - dodał marszałek Geblewicz.

Prace wyburzeniowe potrwają do 19 listopada br. Po tym etapie rozpoczną się prace nad przebudową sieci podziemnych, które zakończą się w lutym 2019 rok. Jeszcze w tym roku zostanie przeprowadzony przetarg na Generalnego Wykonawcę robót, który w marcu 2019 roku rozpocznie prace budowlane.

Morskie Centrum Nauki będzie budowane według certyfikacji LEED - zapowiedział Bartłomiej Szejba z firmy PM Services Poland pełniącej funkcję inżyniera kontraktu. "Zgodnie z założeniami LEED, kluczowe rozwiązania w budynku mają stworzyć komfortowe i przyjemne środowisko dla użytkowników oraz zapewnić optymalizację kosztów w okresie utrzymania, przy jednoczesnym ograniczeniu negatywnych oddziaływań na środowisko" - dodał Bartłomiej Szejba.

"Przez cały czas równolegle pracowaliśmy nad koncepcją wystawy stałej" - powiedział Witold Jabłoński, dyrektor Morskiego Centrum Nauki. "Koncepcja wystawy jest na etapie opiniowania przez ekspertów. Jeszcze w październiku br. zaprezentujemy efekty" - dodał Witold Jabłoński.

Wystawa stała będzie obejmowała ponad 200 eksponatów związanych z morzem i wodą. W ramach koncepcji opracowany został plan układu wystawy stałej i szczegółowe opisy wszystkich eksponatów. Za opracowanie koncepcji wystawy odpowiadali Karolina Perrin i Piotr Kossobudzki.

Budowa Centrum Nauki zostanie sfinansowana z pomocą Regionalnego Programu Operacyjnego WZ na lata 2014-2020. Całościowy koszt to kwota około 80 milionów złotych. Budynek Centrum swoim kształtem będzie przypominać bryłę statku o wysokości 14 metrów, z tarasem widokowym na dachu.

Za koncepcję architektoniczną odpowiada pracownia Piotra Płaskowickiego.

rel (MCN)

0 Katastrofa budowlana
No i zaczęło się z wielką pompą ale gdy światła zgasły, oficjele pojechali o mało co nie doszło do katastrofy budowlanej!, panowie z ekipy rozbierającej budynek zachowali się jak dyletanci- cisną się o wiele gorsze słowa, "pan kopara" rozpruł ścianę wycinając cały środek łącznie z podcinaniem stropów natomiast 'panowie rozbieracze" wydobywali złom łącznie z wyciąganiem starych kotłów i pomp z piwnicy i stało się ! w pewnym momencie gdy było już za dużo podcięte, konstrukcja dachu oparta już tylko na ścianach szczytowych runęła do środka z którego - na szczęście udało się uciec "panom rozbieraczom" wokoło fruwały wystrzelone ze ścian kawałki betonu i cegieł, dach pociągnął za sobą resztę stropów i podpór w efekcie cała konstrukcja na dziś dzień jest nie stabilna i grozi jej całkowite nie kontrolowane zawalenie! Budowa ruszyła!
04 październik 2018 : 11:36 Ciapuła | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter