Inne

Ponad 30 prelegentów, 600 gości i 4 panele tematyczne. Eksperci sektora morskiego, samorządowcy, naukowcy i przedsiębiorcy z Polski i Europy, a także przedstawiciele Komisji Europejskiej spotkają się w Gdyni, żeby dyskutować o branży morskiej i jej wyzwaniach. A wszystko podczas kolejnej edycji Forum Gospodarki Morskiej, które odbędzie się już 12 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Forum Gospodarki Morskiej jest uznawane za najważniejsze w Polsce spotkanie specjalistów sektora morskiego. Od wielu lat to właśnie Gdynia jest miejscem, w którym skupia się uwaga znakomitego grona ekspertów związanych z gospodarką morską.

– Forum Gospodarki Morskiej, od lat scala branżę morską i stara się ułatwiać kooperację między firmami. To czas, kiedy analizujemy bieżące potrzeby sektora i wspólnie szukamy optymalnych rozwiązań. Nie unikamy trudnych tematów i liczymy na dyskusje o konkretach. Tu nagradzamy też sukcesy, korzystamy z doświadczeń innych wsłuchując się w głosy najlepszych praktyków i ekspertów z całego świata. Ich obecność stanowi dla nas zaszczyt i motywuje do działania. Zapraszam do aktywnego udziału i życzę wszystkim uczestnikom forum, aby czas spędzony w Gdyni mierzony był dobrą, biznesową atmosferą i wymiernymi efektami dla firm i gospodarki morskiej – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

W tym roku uczestnicy spotkania będą rozmawiać m.in. o: nowoczesnych technologiach jako wyznaczniku rozwoju gospodarki morskiej na świecie i w Polsce oraz o potencjale współpracy pomiędzy polskim i francuskim przemysłem okrętowym. To tematy przewodnie Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2018. Odbędzie się ono 12 października w Centrum Konferencyjnym Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

W dyskusjach na temat branży morskiej weźmie udział ponad 30 prelegentów i 600 gości. Wśród nich znajdą się m.in.: przedstawiciele polskich portów, a także reprezentanci instytucji akademickich i przedsiębiorstw. Gośćmi forum będą: prof. Jonathan Holslag z brukselskiego Vrije Universiteit Brussels, który  wygłosi wykład „Strategia ekspansji gospodarczej Chin jako potencjalne źródło zagrożeń dla krajów UE” oraz Magdalena Andreea Strachinescu-Olteanu, przedstawicielka dyrekcji generalnej Komisji Europejskiej ds. Rybołówstwa i Gospodarki Morskiej. Przybliży ona politykę unijnego wsparcia dla innowacji w gospodarce morskiej. W wydarzeniu uczestniczyć będą również: Christophe Tytgat, sekretarz generalny Europejskiego Stowarzyszenia Stoczni i Producentów Wyposażenia Okrętowego (SEA Europe), a także Francois Lambert, dyrektor zarządzający GICAN.

Tegoroczne forum rozpocznie się od oficjalnego otwarcia i powitania uczestników. Potem odbędą się prelekcje i dyskusje podczas sesji wspólnej oraz w ramach czterech paneli tematycznych. Będzie panel dotyczący „Przemysłów Morskich”. Jego uczestnicy porozmawiają o rozwijającej się współpracy polsko-francuskiej i ocenią jej potencjał na najbliższe lata. Tematyką komplementarności przemysłów stoczniowych obu krajów zajmą się m.in.: francuscy partnerzy z branży, w tym przedstawiciele francuskiej izby przemysłowej producentów techniki morskiej GICAN (Groupement des Industries de Construction et Activités Navales), a także francuskiego Naval Group. Obecna będzie również reprezentacja ambasady Francji w Polsce. Kolejny panel to „Porty Morskie”. W jego ramach omówione zostanie to, jakimi nowoczesnymi technologiami dysponują polskie porty, a także jakie innowacyjne technologie obsługi ładunku oraz inteligentne narzędzia współpracy z armatorami, przewoźnikami lądowymi i operatorami logistycznymi są potrzebne, aby mogły one sprawnie funkcjonować i się rozwijać. W panelu „Logistyka Morska” poruszone zostaną podstawowe tendencje rozwoju żeglugi kontenerowej, ale nie tylko. Uczestnicy zastanowią się również nad tym, jakie są perspektywy na rozwój nowych korytarzy transportowych. Ostatnia część spotkania będzie się toczyć w panelu „Ship Management”. Przedyskutowany zostanie tam temat m.in.: procesu konsolidacji na rynku usług zarządzania statkami. 

Wydarzeniu towarzyszyć będzie seminarium pod hasłem „Turystyka od Morza”. Obejmie ono cykl wykładów oraz dwa panele dyskusyjne z udziałem ekspertów oraz praktyków przemysłu czasu wolnego, w tym turystyki morskiej i żeglarskiej. Pierwszy blok tematyczny poświęcony będzie turystyce żeglarskiej i cruisingowej, natomiast drugi - zagadnieniu „inspiracji od morza”.

Forum Gospodarki Morskiej odbędzie się w Gdyni już po raz osiemnasty. Najpierw, w latach 2001-2014, dyskutowano w ramach Forum Gospodarczego. Od 2015 roku spotkanie jest poświęcone wyłącznie gospodarce morskiej.

Udział w forum jest bezpłatny. Aby wziąć w nim udział trzeba zarejestrować się na stronie forum.

Więcej informacji i szczegółowy program: www.forum.gdynia.pl.

Gdynia.pl / Magdalena Czernek

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4915 4.5823
EUR 4.6362 4.7298
CHF 4.7704 4.8668
GBP 5.4911 5.6021

Newsletter