Inne

Ponad pół tysiąca uczniów z pomorskich szkół wzięło udział w jesiennej edycji tegorocznej akcji Pomorze na Morze. Młodzież miała okazję wyruszyć w rejs na pokładzie Zawiszy Czarnego i przeżyć swoja pierwszą żeglarską przygodę.

Rejsów było 19, każdy trwał ok. dwóch godzin, a uczestnicy akcji nie byli pasażerami, ale wcielili się w pełnoprawną załogę Zawiszy.  Samodzielnie stawiali i zwijali żagle, myli pokład i wykonywali inne prace pokładowe. Poza tym oczywiście był czas na zwiedzanie żaglowca, zajrzenie do kambuza i siłowni oraz wysłuchanie opowieści o historii flagowej jednostki ZHP. 

– To była super wyprawa – opowiadał po zejściu na ląd Artur, uczeń II Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim. – Żaglowiec jest świetny, aż trudno wybrać, co podobało mi się najbardziej. Praca przy żaglach, cumowanie, wszystko robiło wrażenie.

Podobne wrażenia z rejsu miała Julia: – Cieszę się, że w końcu mogłam uczestniczyć w takim rejsie na prawdziwym żaglowcu – mówiła uczennica starogardzkiego ogólniaka. – Mam nadzieję, że jeszcze będę miała okazje popłynąć w podobnym rejsie.

W tym roku aura towarzysząca akcji była zmienna, od słonecznej ciepłej pogody i niedużej fali, po deszcz, a nawet grad i mocniejsze zafalowanie. Na szczęście nie zabrakło wiatru, który w żeglarstwie jest najważniejszy.

Tegoroczna akcja Pomorze na Morze to nie tylko rejsy na Zawiszy Czarnym. To także wizyty w Muzeum Marynarki Wojennej, gdzie uczniowie wspólnie z przewodnikiem zwiedzali ekspozycję i uczestniczyli w lekcjach muzealnych, których tematem była historia polskiej floty wojennej.

Z młodzieżą biorącą udział w akcji spotkali się dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Krzysztof Czopek i dyrektor Referatu Komunikacji Społecznej w pomorskim Urzędzie Marszałkowskim Sławomir Lucewicz, który życzył młodym ludziom udanej wyprawy i wspaniałych wrażeń. Uczniów Szkoły Podstawowej nr 23 w Gdyni wyruszających w rej odwiedziła Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta i pełnomocniczka prezydenta Gdyni ds. żeglarstwa.

Organizatorem akcji Pomorze na Morze jest od 6 lat Pomorski Związek Żeglarski. W tym roku głównym partnerem projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. W projekcie udział biorą również pomorskie samorządy, Muzeum Marynarki Wojennej i Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, a patronem medialnym jest portal Żeglarski.info. Akcja odbywa się w ramach wojewódzkich obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj.

Tekst: Dariusz Olejniczak

Fot.: Tadeusz Lademann

0 Zbytnia skromność.
Tylko Pomorze ? Napiszcie, że cała Polska pływała.
30 wrzesień 2018 : 03:36 Jato | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter