Inne

Już nie Akademia, a Uniwersytet Morski – formalnie od 1 września gdyńska uczelnia zgodnie z zapowiedziami zmieniła swoją nazwę i tym samym podniosła rangę. O tym informuje już zresztą nowy napis na budynku. Jedyny uniwersytet w Gdyni nowy rok akademicki rozpocznie w uroczystej atmosferze w sobotę, 6 października na Skwerze Kościuszki. Dzień wcześniej w Teatrze Muzycznym odbędzie się też uroczysta ceremonia.

Jedna z gdyńskich uczelni zaliczyła w tym roku niemal dosłownie „awans” - Akademia Morska w nowym roku akademickim staje się Uniwersytetem Morskim. Wyższy status został przyznany na mocy rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Oficjalnie uniwersytet funkcjonuje w Gdyni od 1 września, a od połowy miesiąca wszystkich mieszkańców informuje o tym bezpośrednio zmieniony napis na dachu uczelni.

Wielkie, podświetlane litery na budynku to jedno, ale sama zmiana nazwy na Uniwersytet Morski to przede wszystkim prestiż. Aby zyskać miano uniwersytetu uczelnia musiała spełnić szereg wymogów, w tym m.in. uzyskanie 6 uprawnień do nadawania stopnia doktora oraz 4 uprawnień w zakresie nauk objętych profilem uczelni. Status uniwersytetu to najwyższa ranga uczelni zagranicą, co wzmocni pozycję gdyńskiej uczelni w rankingach szkół wyższych, a absolwenci z dyplomem uniwersyteckim będą wyżej cenieni na międzynarodowym rynku pracy. 

Zmiana nazwy nie wiąże się ze zmianą profilu kształcenia – gdyński uniwersytet pozostaje uczelnią techniczną, na której można uzyskać stopień inżyniera, a także podjąć studia doktoranckie i uzyskać stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk technicznych.

W związku z „awansem”, gdyńska uczelnia zapowiada huczne uroczystości związane ze zmianą nazwy i inauguracją nowego roku akademickiego. W piątek, 5 października oficjalna ceremonia odbędzie się w Teatrze Muzycznym. Dzień później wszyscy będą mogli przyłączyć się do świętowania na Skwerze Kościuszki.

- To wydarzenie, na które czekaliśmy wiele lat, a które nastąpiło w wyjątkowym czasie. W tym roku świętujemy stulecie odzyskania niepodległości, Dar Młodzieży wyruszył w wokółziemski rejs, wkrótce będziemy również obchodzić stulecie powstania uczelni. 6 października o godzinie 11:00 na Skwerze Kościuszki w Gdyni odbędzie się inauguracja roku akademickiego. W imieniu całej społeczności akademickiej pragnę zaprosić wszystkich mieszkańców, aby włączyli się w to radosne świętowanie i abyśmy wspólnie otworzyli nowy etap w życiu uczelni - mówi rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski.

Uniwersytet Morski w Gdyni to obecnie największa w Polsce państwowa uczelnia wyższa kształcąca oficerów floty handlowej oraz kadry inżynierskie dla przemysłu morskiego. Uczelnia jest wysoko notowana w światowych rankingach szkół wyższych – według klasyfikacji CSIC (Najwyższej Rady Badań Naukowych w Madrycie) zajmuje pierwsze miejsce w Europie i czwarte na świecie. W 2018 roku uczelnia po raz pierwszy znalazła się na tzw. Liście Szanghajskiej – prestiżowej klasyfikacji szkół wyższych, w której zajęła 42. pozycję w kategorii inżyniera morska. Co roku mury uniwersytetu opuszcza około siedmiu tysięcy absolwentów, zaś łącznie, w ciągu swojej historii uczelnia wykształciła około 22807 studentów.

Gdynia.pl / Kamil Złoch

+1 Matematyka....
Co roku mury uniwersytetu opuszcza około siedmiu tysięcy absolwentów, zaś łącznie, w ciągu swojej historii uczelnia wykształciła około 22807 studentów.
Ukończyłem AM ale..i zdecydowanie coś mu tu nie gra... chyba pomyliło Wam się z liczbami!!!
29 wrzesień 2018 : 07:51 Marynarz 20105 | Zgłoś
0 korekta
W tekstach często jawią się pomyłki...ludzie czytajcie swoje a też nadesłane treści... coroczne 7000 absolwentów ?
01 październik 2018 : 07:22 wers | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter