Inne

Pierwsi uczniowie wyruszyli w rejsy na pokładzie Zawiszy Czarnego w ramach akcji Pomorze na Morze organizowanej przez Pomorski Związek Żeglarski wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

Wbrew prognozom poniedziałkowy poranek przywitał uczestników akcji piękną słoneczną aurą i lekkim wiatrem, idealnym do żeglugi po Zatoce Gdańskiej. O godzinie ósmej z nabrzeża w gdyńskim Basenie Prezydenckim wypłynęli uczniowie I LO im. H. Derdowskiego w Kartuzach, którzy po dwugodzinnym rejsie wrócili na brzeg pełni wrażeń.

Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum Marynarki Wojennej, gdzie młodzież uczestniczyła w lekcji muzealnej nawiązującej do obchodzonego w tym roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wizyty wszystkich grup w Muzeum, to po rejsie na żaglowcu, kolejny element tegorocznej akcji Pomorze na Morze.

Kolejną grupą, która wyruszyła ku morskiej przygodzie na Zawiszy byli uczniowie Zespołu Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków w Człuchowie. Młodzież nie tylko wysłuchała wykładu o życiu na żaglowcu i zasadach bezpieczeństwa obowiązujących podczas rejsu, ale także zwiedziła Zawiszę i uczestniczyła w pracach pokładowych.

– To był bardzo fajny rejs – dzielił się wrażeniami Piotr z 7 klasy. – Nigdy przedtem nie miałem okazji żeglować, ale na pewno kiedyś spróbuję ponownie. Praca na takim żaglowcu nie jest łatwa, ale jak ktoś chce to na pewno sobie poradzi. Mnie najbardziej podobało się, jak musieliśmy obrócić żagiel.

Z młodzieżą spotkali się dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Krzysztof Czopek i dyrektor Referatu Komunikacji Społecznej w pomorskim Urzędzie Marszałkowskim Sławomir Lucewicz, który zachęcił młodzież do żeglowania i odkrywania nowych zakątków województwa pomorskiego, życząc równocześnie udanej wyprawy.

W poniedziałek na morze wyruszyli jeszcze uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bytowie i Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie.

Akcja potrwa do piątku, 28 września, a wezmą w niej udział uczniowie z 31 pomorskich szkół. Każdy uczestnik otrzymuje pamiątkowy certyfikat poświadczający udział w rejsie na Zawiszy i kalendarz trójdzielny promujący fresk „Niebo polskie”. Malowidło, wykonane w latach 30. ubiegłego stulecia i było symbolem polskości w Gdańsku. Po zniszczeniu przez Niemców zostało odtworzone dopiero w tym roku na suficie Gimnazjum Polskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Organizatorem akcji jest Pomorski Związek Żeglarski przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, który jest jej głównym partnerem.  W projekcie udział biorą również pomorskie samorządy, Muzeum Marynarki Wojennej i Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, a patronem medialnym jest portal Żeglarski.info. Akcja odbywa się w ramach wojewódzkich obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj.

Tekst: Dariusz Olejniczak

Fot.: Tadeusz Lademann

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter