Inne

19 kobiet, głównie z Trójmiasta dotkniętych chorobą nowotworową wypłynie żaglowcem Generał Zaruski w dwudniowy rejs po Zatoce Gdańskiej pod hasłem "Wiatr w żagle"! Rejs już po raz drugi organizują uczestniczki gdańskiej filii Akademii Walki z Rakiem. Żaglowiec wypłynie w czwartek, 20 września z mariny na Ołowiance w Gdańsku o godzinie 10, powróci dzień później.

Dla osób dotkniętych chorobą nowotworową rejs ma być okazją do sprawdzenia się w niecodziennych warunkach oraz budowania wiary w siebie i swoje możliwości po przebytej chorobie lub w trakcie jej leczenia. W rejsie uczestniczy 19 kobiet; żaden mężczyzna nie zgłosił się do udziału w projekcie. Żaglowiec zacumuje w porcie w Jastarni. Uczestniczki podczas rejsu są częścią załogi żaglowca i wykonują wszystkie prace na pokładzie. Wezmą też udział w warsztatach psychoedukacyjnych i rozwoju osobistego.

Koordynator gdańskiej Akademii, Anna Marlęga-Woźniak mówi, że z każdym rokiem wzrasta liczba osób zainteresowanych ofertą. W ubiegłym roku zgłosiło się o prawie 50 proc. więcej chętnych.  

Gdańska filia Akademia Walki z Rakiem działająca przy Fundacji Hospicyjnej od 2006 roku obejmuje swoim działaniem rocznie około 150-200 osób. Każdego roku z jej pomocy korzysta od 40 do 70 nowych osób. Akademia jako jedyna w Gdańsku prezentuje szeroką, bezpłatną ofertę dla osób dotkniętych chorobą nowotworową. Wsparcie i edukacja udzielane przed doświadczonych psychologów i psychoonkologów, fizjoterapeutów oraz dietetyka mają na celu wzmacnianie podopiecznych w procesie zdrowienia i aktywizowanie ich w powrocie do normalnego życia. Strategicznymi partnerami rejsu są Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Gdańska Infrastruktura Wodno-Kanalizacyjna.

Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów z 2013 roku liczba zachorowań na nowotwór ciągle rośnie. Statystycznie, chorobą zagrożony jest co czwarty Polak. Z raportu Pomorskiego Rejestru Nowotworów z 2015 roku wynika, że Pomorze zajmuje pierwsze miejsce w zachorowalności na nowotwory złośliwe (ponad 560 zachorowań na 100 tys. osób).

Bożena Leszczyńska / Urząd Miejski w Gdańsku / Gdańsk.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter