Inne

Posiadając 45 produktów użytkowanych operacyjnie i kolejnych 15, nad którymi prowadzone są prace rozwojowe, MBDA jest jedyną europejską grupą mającą zdolności do projektowania i produkowania pocisków i systemów rakietowych spełniających wszystkie obecne i przyszłe wymagania operacyjne trzech rodzajów sił zbrojnych (wojsk lądowych, marynarki wojennej i sił powietrznych). 

Dzięki tak szerokiej gamie produktów, MBDA może dzisiaj zaprezentować wybór rozwiązań spełniających wymagania polskich programów modernizacyjnych, takich jak: Narew, Orka, Miecznik/Ślązak/Czapla, Kruk, i Gryf. MBDA jest zaangażowana, pośrednio lub bezpośrednio, w każdy z tych programów zakupowych poprzez swoje pociski i systemy rakietowe opracowane i produkowane w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Włoszech. MBDA blisko współpracuje z międzynarodowymi producentami platform oraz z polskim przemysłem, aby zaoferować Polsce najbardziej skuteczne odpowiedzi na zagrożenia, z jakimi dzisiaj stykają się polskie Siły Zbrojne.  

Grupa MBDA zademonstrowała zdolność do łączenia najlepszych umiejętności w całej Europie, w efekcie czego została wybrana jako lider serii wielonarodowych programów strategicznych, takich jak rodzina systemów obrony powietrznej opartych na pociskach CAMM dla Wielkiej Brytanii i Włoch (dla lądowych i morskich systemów obrony powietrznej) – prezentowanych podczas tegorocznego MSPO.  

Wiodąca rola w zakresie najnowocześniejszych technologii oznacza nie tylko korzyść dla MBDA w pomyślnym opracowywaniu i wytwarzaniu nowych produktów, ale także zagwarantowanie nabywcom, że innowacje mogą być wdrożone w istniejących produktach w trakcie ich eksploatacji, aby sprostać stale zmieniającym się specyfikacjom wynikającym z coraz bardziej złożonych scenariuszy operacyjnych. Takie połączenie sprawia, że MBDA jest najlepszym partnerem w sektorze obronności dla wielu krajów na całym świecie.         

Obrona powietrzna 

MBDA jest kluczowym graczem w dziedzinie obrony powietrznej, proponując szeroką gamę systemów obejmujących całe spektrum zagrożeń, od samolotów bojowych do bezzałogowych statków powietrznych i pocisków manewrujących. Najnowszym produktem w katalogu MBDA jest rodzina systemów obrony powietrznej opartych na pociskach modułowych CAMM. Są one uzbrojeniem fregat rakietowych Typ 23 Royal Navy (Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii) i zastępują naziemne systemy obrony powietrznej Rapier British Army (Wojsk Lądowych Wielkiej Brytanii). 

Niezwykle mobilny system obrony powietrznej CAMM ma wiele zalet. Na szczególną uwagę zasługuje technologia zimnego startu - odpalania z wyrzutni pionowej, która zapewnia minimalną sygnaturę odpalenia i umożliwia rozmieszczenie wyrzutni w obszarach zurbanizowanych. Ten niskokosztowy system, mający zdolność do zwalczania celów w pełnej sferze (360°), o zasięgu od 1 km do ponad 25 km, już cieszy się zainteresowaniem nabywców z całego świata. Te same zalety ma także CAMM-ER (Extended Range, o wydłużonym zasięgu). Pocisk ten został skonstruowany, aby zapewnić interoperacyjność z szeroką gamą istniejących i przyszłych elementów kierowania i dowodzenia naziemnych systemów obrony powietrznej i innych rodzajów uzbrojenia ziemia-powietrze, wspierając zintegrowaną strukturę warstwowej obrony powietrznej. CAMM i CAMM-ER, rozmieszczone jako elementy naziemnego systemu modułowej obrony powietrznej EMADS, dają wiele przewag wysokomobilnym systemom obrony powietrznej obszarów zurbanizowanych.   

Przewaga na morzu 

Manewrujący pocisk przeciwokrętowy NCM jest ponownie prezentowany podczas MSPO. Ten nowy system uzbrojenia jest proponowany dla okrętów podwodnych DCNS Scorpène w ramach programu Orka. NCM zapewnia zdolność do wykonywania uderzeń dalekiego zasięgu z okrętów podwodnych, które, jeżeli to konieczne, mogą zająć pozycję w obszarze działania, będąc całkowicie niewykrywalne przez długi czas i demonstrować swoją obecność w kilku obszarach działania jednocześnie. Wynikają z tego jasne konsekwencje strategiczne i przekaz dla potencjalnego przeciwnika podczas eskalacji konfliktu. Może to być też środek ostrzegawczy / zapobiegawczy w obliczu zagrożenia agresją. Operacje mogą obejmować także ochronę przed proliferacją zagrożeń oraz projekcję siły. Co szczególnie ważne, NCM może zapewnić zdolność do uderzenia niespodziewanego i uderzenia jako pierwszy, przy minimalnych stratach pobocznych. Odpalenie pocisku z okrętu podwodnego daje opcję ukradkowego, niespodziewanego ataku, przy jednoczesnym uniknięciu potencjalnego odwetu. 

Przeciwokrętowy kierowany pocisk rakietowy Marte MK2 także jest prezentowany podczas tegorocznego MSPO. Marte MK2 jest pociskiem przeciwokrętowym średniego zasięgu, który może być odpalany z powietrza (z samolotu i śmigłowca) oraz z pokładu okrętu, zaprojektowanym do spełnienia wymagań operacyjnych podczas skomplikowanych scenariuszy działań bojowych na wodach przybrzeżnych i pełnym morzu. Dzięki małym gabarytom, małej masie i elastycznej konfiguracji, pocisk może być przenoszony przez wiele statków powietrznych. Marte MK2/S może być przenoszony przez morski samolot patrolowy C295, który zamówiły polskie Siły Zbrojne.

Na targach koncern zaprezentuje także systemy z dziedziny obrony lądowej.      

Stoisko MBDA (hala E, nr 17)

• Pocisk CAMM 
• Wyrzutnia EMADS (model)
• Pocisk NCM 
• Marte Mk2/S
• Pocisk Brimstone 
• Pocisk Brimstone na śmigłowcu AH-64 Apache
• Pocisk MMP i wyrzutnia
• Pocisk MMP na wieży IMPACT 
• Pocisk Enforcer

Leonardo 

• Pocisk Brimstone (M-346 / Eurofighter Typhoon)
• Pocisk Meteor (Eurofighter Typhoon)

Naval Group

• Pocisk SM 39 
• NCM (we Francji oznaczony jako MdCN) 

UKTI 

• Pocisk CAMM 

rel (MBDA)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9567 4.0367
EUR 4.2903 4.3769
CHF 4.5349 4.6265
GBP 5.0003 5.1013

Newsletter