Inne

W poniedziałek, 27 sierpnia z macierzystego Portu Wojennego w Świnoujściu ORP Kontradmirał Xawery Czernicki wyruszył w rejs z okazji 100-lecia Marynarki Wojennej RP. Trasa rejsu wiedzie szlakiem polskich marynarzy z czasów II wojny światowej.

Dzisiaj, w środę, 29 sierpnia okręt wszedł do portu w Tallinie.

Tallin, który został odwiedzony przez Czernickiego jako pierwszy to miejsce internowania, a potem brawurowej ucieczki okrętu podwodnego ORP Orzeł. W trakcie trzydniowej wizyty goście z Polski oddadzą hołd w miejscach pamięci szczególnych dla marynarzy. Podczas wizyty odbędą się spotkania robocze z przedstawicielami estońskiej Marynarki Wojennej oraz lokalnej Polonii. Okręt zostanie również udostępniony społeczeństwu do zwiedzania. Z portu w Tallinie Okręt wyjdzie 31 sierpnia i obierze kurs na Helsinki.

ORP Czernicki to jeden z najmłodszych okrętów polskiej Marynarki Wojennej. Brał udział w wojnie przeciwko reżimowi irackiego dyktatora Saddama Husajna, trzykrotnie był jednostką flagową Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO - dwa razy na Bałtyku, na Morzu Północnym i w północnej części Atlantyku, raz na Morzu Śródziemnym i Czarnym. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie współczesnych polskich okrętów wojennych.

rel (8. FOW)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter