Inne

Siódme miejsce w tegorocznej klasyfikacji generalnej mistrzostw świata łodzi solarnych zajęli studenci zrzeszeni w kole naukowym KORAB z wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. To najlepszy wynik spośród wszystkich reprezentantów polskich uczelni.

Po dwunastu latach formuła regat, w których studenci regularnie brali udział, uległa zmianie. Oficjalnie przyjęły one formułę mistrzostw świata i składają się obecnie z cyklu wyścigów. W tym roku cztery z nich odbyły się w Holandii, a jeden w Monako. Reprezentanci Politechniki Gdańskiej wzięli udział w dwóch regatach, co wystarczyło do zajęcia miejsca w klasyfikacji generalnej. Ich łódź o nazwie Gut Solar1 wystartowała w wyścigach odbywających się w miastach Groningen i Leeuwarden w Holandii.

– Na regaty składały się różne konkurencje w zróżnicowanych warunkach pogodowych. Jednostka musiała poradzić sobie w wyścigach sprinterskich, długodystansowych oraz szybkich etapach w miejskich kanałach, które wymagały znakomitych własności manewrowych i umiejętności sternika. Dodatkowym wyzwaniem była odpowiednia strategia wykorzystania ograniczonej mocy zgromadzonej na łodzi – relacjonuje mgr inż. Hanna Pruszko z Katedry Technologii Obiektów Pływających, Systemów Jakości i Materiałoznawstwa WOiO PG, opiekun studentów podczas wyjazdu i była prezes koła naukowego KORAB.

Po ostatnich regatach w Monako ogłoszone zostały oficjalne wyniki klasyfikacji generalnej. Łódź Gut Solar1 zajęła siódme miejsce spośród 22 startujących jednostek.

Gut Solar1 to projekt realizowany od sześciu lat. Łódź jest aktualnie modernizowana i służy jako model badawczy pozwalający na zebranie danych oraz doświadczeń przy budowie wodolotu zasilanego energią słoneczną, którego projekt jest realizowany z myślą o kolejnych edycjach regat.

– Budowa oraz eksploatacja solarnej jednostki pływającej to spore wyzwania, ale i bardzo dobre doświadczenia, łączące wiedzę ze wszystkich dziedzin nauki związanych z kształceniem na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej – zapewnia dr inż. Wojciech Leśniewski z Katedry Mechatroniki Morskiej WOiO PG, opiekun koła naukowego KORAB.

W regatach wzięli udział studenci: Natalia Jüngst, Piotr Pruszko, Przemysław Swatowski, Zbigniew Macikowski, Bartosz Maszczyk i Kacper Chmara (prezes koła). Cała ekipa KSTO KORAB pragnie serdecznie podziękować wszystkim osobom, firmom i instytucjom, bez których tak udany występ nie byłby możliwy: Wydziałowi Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, Samorządowi Studentów PG oraz sponsorom.

rel (Politechnika Gdańska)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter