Inne

Pokazy wodniackie nad Wisłą, parada łodzi rzecznych, koncerty zespołów world music i folkowych czekają na widzów rozpoczynającego się w piątek w Sandomierzu (Świętokrzyskie) wydarzenia – Dookoła Wody Festival.

Tegoroczna 10. edycja imprezy, będzie przebiegała pod hasłami "100 lat Niepodległej – 100 lat swobody na Wiśle" oraz "Łączy nas Wisła". Jak wyjaśniał w rozmowie z PAP dyrektor artystyczny festiwalu Grzegorz Świtalski, Królowa Polskich Rzek była kiedyś w dużej części pobliskiego odcinka, trudną do przebycia granicą pomiędzy dwoma zaborczymi mocarstwami – Rosją i Austro-Węgrami. Jak zaznaczył, dziś można świętować fakt, że każdy może korzystać ze swobody na rzece.

"Będziemy wspomnieć osoby, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości i pracowały na Wiśle. Jak rybak, Wawrzyniec Korona, który w podsandomierskim Koćmierzowie przewoził przez rzekę powstańców styczniowych, uciekających przez carskimi służbami. Został za to potem odznaczony w 20-leciu międzywojennym" – wyjaśnił Świtalski.

Festiwalowe wydarzenia będą odbywały głównie na nadwiślańskim Bulwarze im. Józefa Piłsudskiego.

W piątek wieczorem w ramach przedsięwzięcia "Wiślany Audiobook na Żywo" opowieści wiślane autorstwa Andrzeja Stańskiego, na jednej z rzecznych łodzi będzie czytał aktor Paweł Iwanicki. Historie te wkrótce ukażą się w publikacji "Szaman z Rzeki". Z recitalem wystąpią także Marek Szurawski oraz Andrzeja Korycki i Dominika Żukowska.

W sobotę w trakcie tzw. "Flisackiego postoju" będzie można zwiedzić tradycyjne jednostki flisackie, które przybędą do Sandomierza z różnych wiślanych zakątków polski. To drewnienie łodzie, takie jak: baty, dubasy czy galar. Odbędzie się też parada Tradycyjnej Floty Wiślanej i flisackie chrzciny trzech łodzi typu pychowego, wykonanych przez lokalnych szkutników. Fundacja Szerokie Wody przygotowała instalacje edukacyjne, związane z pracą cieśli okrętowego i żaglomistrza.

Wieczorem będą odbywały się koncerty, które szczególnie powinny zainteresować fanów tzw. world music (z ang. muzyka świata). Wystąpią: duet Kasia Skiba i Ja - urzekający słuchaczy swym podejściem do muzyki folkowej i elektronicznej, trójmiejska grupa szantowa Formacja oraz sandomierski Hambawenah – z pieśniami wiślanymi. Jako gwiazda wieczoru, zaprezentuje się Dikanda. To zespół, inspirujący się folkowymi brzmieniami szeroko rozumianego orientu – od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś po Indie.

W niedzielę przed południem zaplanowano uroczyste pożegnanie łodzi i ich załóg, które popłyną do miejscowości Piotrawin (Lubelskie). W tutejszym kościele po południu odbędzie koncert wiślany 13. Festiwal Muzyki Klasycznej w Solcu nad Wisłą (Mazowieckie) "Hambawenah klasycznie". Stowarzyszenie Przyjaciół Solca, które jest organizatorem imprezy, od lat podtrzymuje też tradycje wiślane miejscowości.

Organizowany od 2009 r. Dookoła Wody Festival poprzedziło sześć edycji Szantomierza – festiwalu piosenki wodniackiej.

Głównymi organizatorami przedsięwzięcia są: Sandomierskie Centrum Kultury i Urząd Miejski w Sandomierzu. 

Autor: Katarzyna Bańcer

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3937 4.4825
EUR 4.6494 4.7434
CHF 4.5871 4.6797
GBP 5.3969 5.5059

Newsletter