Inne

Zapierające dech w piersiach widoki, niezapomniane przygody i świadomość uczestnictwa w historycznym przedsięwzięciu. Takie wspomnienia zabierze ze sobą młodzież, która opuści już wkrótce pokład Daru Młodzieży. Na Teneryfie dojdzie do kolejnej wymiany uczestników Rejsu Niepodległości.

Wizyta na Teneryfie to początek blisko dwumiesięcznej podróży po Afryce. Na Czarnym Lądzie będzie nas reprezentować zupełnie inna załoga. Kolejni laureaci konkursu organizowanego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wezmą udział w wydarzeniu, promującym setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przed nowymi uczestnikami trudne zadanie. Będą musieli szybko wdrożyć się w schemat życia na statku i zapoznać się pokładowymi obowiązkami.

– Musimy się sprawdzić jako załoga. Będziemy sterować, biegać po rejach, wchodzić na maszty, klarować i rozklarować, czyli składać i rozkładać. To nie będzie odpoczynek, to będzie tak naprawdę ciężka praca. Choć na pewno znajdzie się czas na czytanie książek – mówi Marysia Dydycz, która weźmie udział w całym rejsie. 

Celem polskiej fregaty jest udział w Światowych Dniach Młodzieży, które w przyszłym roku odbywają się w Panamie. Dwa tygodnie temu reprezentacja uczestników Rejsu Niepodległości, wraz z ministrem Markiem Gróbarczykiem udała się do Watykanu, gdzie uczestniczyli w audiencji u Papieża Franciszka, prosząc go o błogosławieństwo dla tej wspaniałej inicjatywy. W najbliższy wtorek idea przyświecająca Rejsowi Niepodległości dotrze na Jasną Górę, ale zanim to nastąpi młodzi adepci żeglugi przejdą mustrowanie, czyli obowiązkowy chrzest przyszłych członków załogi. Później wezmą udział w mszy świętej w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Mszę świętą będzie sprawował biskup Marek Solarczyk. Następnie odbędzie się Apel Jasnogórski. W obu tych wydarzeniach młodzieży będzie towarzyszyć minister Marek Gróbarczyk. Następnego dnia rano laureatów konkursu czeka wylot na Teneryfę. Na pokładzie Daru Młodzieży pojawią się 133 nowych osoby, a zejdzie z niego 125 uczestników Rejsu.

Inicjatywa Rejsu Niepodległości to niepowtarzalna okazja do tego zaakcentować wielopokoleniową polską tradycje. Udział w Światowych Dniach Młodzieży ma wyjątkową symbolikę, ponieważ Polska była organizatorem poprzedniej edycji tego wydarzenia. 

Informacja prasowa 

Fot.: Piotr Lewandowski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter