Inne

Trzy weekendy i jedenaście filmów o tematyce żeglarskiej i marynistycznej. To zapowiedź prawdziwej uczty dla wilków morskich, ale nie tylko. Podczas żeglarskiego przeglądu filmowego organizowanego w Gdyńskim Centrum Filmowym w ramach Volvo Gdynia Sailing Days 2018, każdy znajdzie coś dla siebie. Pierwszy seans odbędzie się dziś, w piątek 29 czerwca. Wstęp wolny.

Widzowie będą mieli okazję zobaczyć na dużym ekranie najciekawsze filmy z historii festiwalu JachtFilm. Pokazany zostanie m.in. doskonały film „Znikający żagiel" dokumentujący ginącą sztukę tradycyjnego szkutnictwa na karaibskich wysepkach. Dużym zainteresowaniem z pewnością cieszyć się będzie obraz „Morscy Cyganie, na krańcu świata" opowiadający o radości żeglowania, wielkiej morskiej przygodzie, ale także o trudzie wyprawy, zagrożeniach i morskich zmaganiach.

W programie przeglądu nie zabraknie także wielkich kinowych hitów z morzem i żaglami w tle. Jako pierwszy pokazany zostanie film „Wiatr". Zrealizowany w 1991 roku obraz jest jednym z bardzo niewielu fabularnych filmów w pełni poświęconym żeglarstwu i rywalizacji na wodzie. W środowisku żeglarskim nadal uchodzi za najlepszą kinową produkcję pokazującą piękno klasycznych regatowych jachtów.

„Martwa cisza", to z kolei żeglarski thriller z 1989 roku z Nicole Kidman w roli głównej. Film opowiada historię małżeństwa, które, po tragicznej śmierci synka, decyduje się na rejs luksusowym jachtem. Podczas podróży natrafiają na tonący jacht, z którego ratują rozbitka. Następujące potem wydarzenia okazują się być dramatyczne dla pary.

Morskie przygody wyjątkowych bohaterów czekają także na młodszych widzów. „Pippi wśród piratów" – to film zrealizowany w 1970 roku. Opowiada o przygodach rudowłosej dziewczynki Pippi. Wraz ze swymi przyjaciółmi organizuje wyprawę ratunkową, której celem jest uwolnienie ojca z rąk okrutnych piratów.

Interesująco zapowiada się także dokument „Dziewicza podróż". To historia 14-letniej żeglarki Laury Dekker, która samotnie opłynęła świat jachtem żaglowym. Z kolei „Samotny rejs" przedstawia historię samotnego żeglarza, uczestnika regat dookoła świata, który niespodziewanie na swoim jachcie odnajduje młodego pasażera „na gapę”.

Żeglarski przegląd filmowy obejmie trzy kolejne weekendy, od piątku, 29 czerwca do niedzieli, 15 lipca.

Program przeglądu dostępny jest tutaj.

Gdynia.pl / Agnieszka Wołowicz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter