Inne

Na skwerze Kościuszki w Gdyni odsłonięto w niedzielę, 24 czerwca 2018 r., pomnik Polski Morskiej. Dokonali tego Andrzej Duda - prezydent RP, Wojciech Szczurek - prezydent Gdyni, Mariusz Błaszczak - minister Obrony Narodowej, kontradmirał Jarosław Ziemiański - inspektor Marynarki Wojennej, Bogusław Witkowski - prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego oraz Andrzej Królikowski - prezes Ligi Morskiej i Rzecznej.    

– Dzisiaj wspominamy chwilę, w której stał się cud nad Bałtykiem. Kiedy to cała Polska wybudowała dla całej Polski - Gdynię, a w niej polski port nad Bałtykiem. Jestem przekonany, że odsłonięty dzisiaj pomnik będzie przypominał kolejnym pokoleniom,  że Polska Morska jest nam bliska i to nie tylko w święto, ale każdego dnia - mówił podczas uroczystości Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. 

Na pomnik czekało bardzo wiele środowisk. Wraz z jego odsłonięciem oddany został hołd tysiącom polskich marynarzy i rybaków, polskim żeglarzom, polskim stoczniowcom, bez których nie byłoby dzisiaj wolnej Polski, wszystkim pokoleniom Polaków związanych z morzem.  

Pomnik wywołuje jednak kontrowersje co do formy artystyczno-architektonicznej.

– Polska Marynarka Wojenna, w znaczeniu infrastrukturalnym wymaga odbudowy i to dzieło musi zostać zrealizowane. Jestem przekonany, że to zadanie uda nam się zrealizować, że na czterystulecie bitwy oliwskiej polska Marynarka Wojenna pod względem infrastrukturalnym będzie wyglądała inaczej, że będziecie mieli nowoczesne jednostki pływające, wyposażone w nowoczesny sposób, z nowoczesnym uzbrojeniem - mówił w Gdyni Andrzej Duda, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Podczas uroczystości prezydent RP Andrzej Duda wyróżnienie starszemu marynarzowi Konradowi Romańczukowi, który bez wahania i z narażeniem własnego życia i zdrowia, wykorzystując swoje doświadczenie zawodowe, ruszył na ratunek tonącemu, kilkunastoletniemu chłopcu. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak awansował marynarza do stopnia mata.

– Przed nami wiele wyzwań, aby budować Polskę, a wraz z nią Polskę Morską. Konieczna jest odbudowa przemysłu stoczniowego, całej gospodarki okrętowej, odbudowa floty i rybołówstwa, wzmacnianie potencjału portów morskich, które wplecione w system autostrad będą bardziej konkurencyjne - mówił Wojciech Szczurek. – Z perspektywy Gdyni to konieczność dokończenia autostrady A1, a także budowa w Gdyni Drogi Czerwonej. To połączenia, które sprawią, że towary z południa kraju, będą trafiały do celu poprzez polskie porty, a podatki i cła będą zasilać polski budżet państwa, a nie budżety naszych sąsiadów. Potrzebne jest wzmocnienie pozycji szkolnictwa morskiego, Akademii Marynarki Wojennej, a także Akademii Morskiej, którą mamy nadzieję uda się podnieść do godności Uniwersytetu Morskiego. Musimy odbudować i wzmocnić nasz potencjał obronny Marynarki Wojennej. Tu w Gdyni to temat bardzo bliski naszym sercom. Jesteśmy przekonani, że dowództwo Marynarki Wojennej powinno wrócić do Gdyni - podkreślił 

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił, że decyzja o powrocie Dowództwa Marynarki Wojennej do Gdyni już zapadła. 

Gdynia od samego powstania jest symbolem Polski Morskiej. Tę wizję kreowała i umacniała m.in. Liga Morska i Rzeczna, i to właśnie ta organizacja stanęła na czele koalicji osób i organizacji, aktywnie zaangażowanych w sprawę budowy pomnika Polski Morskiej. Współpracowała w tym zakresie z Pomorskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim, Polskim Towarzystwem Nautologicznym, Fundacją Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej, Marynarką Wojenną i Akademią Morską w Gdyni.

– Cieszę się, że po wielu latach Gdynia i cała Polska doczeka się tego pomnika. Zasługują na to pokolenia ludzi, związanych z morzem, którzy swoje serca i talenty oddali Polsce morskiej - mówił Andrzej Królikowski, prezes Ligi Morskiej i Rzecznej.

Warto przypomnieć, że wraz z nowym pomnikiem zmieni się całkowicie jego otoczenie. Już jesienią powstanie tam miejsce spotkań i odpoczynku - nowy teren zielony o charakterze parkowym. Po zmroku specjalnie zaprojektowane oświetlenie będzie eksponować zasadzone tam krzewy i drzewa. Kilkanaście lamp oświetli pomnik i jego otoczenie. Powstaną nowe chodniki, wszystkie z bardzo estetycznych i wytrzymałych płyt. Część nawierzchni będzie wykonana z kamienia podobnego do granitu - sjenitu. Całość uzupełnią ławki. Teren przyległy do pomnika będzie też przygotowany do funkcji reprezentacyjnych, stanie tam 6 masztów flagowych. Całość prac, oprócz samego pomnika obejmuje wybudowanie nowej kanalizacji deszczowej dla tej części skweru Kościuszki, zieleń, małą architekturę, chodniki, iluminację, monitoring i nowe lampy.

rel (Miasto Gdynia), PBS

+3 Pomniki nas nie obronią
Marynarze czekają na okręty, nie na pomniki.
25 czerwiec 2018 : 10:20 Jato | Zgłoś
+1 Polska sama jest takim pomnikiem!!
...a nasze kolejne władze jakoś nie kwapią sie tego dostrzegać. Moim zdaniem najlepszym pomnikiem dla morskiej Polski były, są i będą dokonania tysięcy Polaków na wszystkich morzach i oceanach Ziemi. Ja sam staram sie trąbić na cały świat choćby o naszych polskich "pasażerach" - dziewięciu niewielkich, ale przeszczęśliwych transatlantykach, na których w ciągu XX wieku zginęło MNIEJ osób, niż zabrał ze sobą jeden niewydarzony i przereklamowany "Titanic". Opowieść o nich trafiła do moich znajomych w NOWEJ ZELANDII. W stulecie odzyskania niepodległości JA - shiplover z półwiekowym stażem! - staję na baczność i salutuję polskiej banderze, oddając w ten sposób należny honor i jej, i tysiącom wspaniałych Ludzi, którzy jej z całych sił służyli, służą i służyć będą!!!
08 listopad 2018 : 21:01 Seahistory | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.1237 4.2071
EUR 4.4277 4.5171
CHF 4.5592 4.6514
GBP 5.1538 5.258

Newsletter