Inne

Już w poniedziałek, 25 czerwca rusza Volvo Gdynia Sailing Days, czyli największa żeglarska impreza w Polsce. Na starcie tych prestiżowych zmagań stanie ponad 2000 uczestników, którzy przez trzy tygodnie będą rywalizowali na wodach Zatoki Gdańskiej. Wielkich emocji na pewno nie zabraknie!

Volvo Gdynia Sailing Days to najbardziej prestiżowy cykl regat w kraju i jednocześnie największe żeglarskie wydarzenie w tej części basenu Morza Bałtyckiego. Uczestnicy rywalizować będą w 18 klasach regatowych, a żeglarska stolica Polski już po raz 19. ugości zawodników z całego świata.

- Gdynia to miasto morskie i nowoczesne. Odważnie stawiamy na żeglarstwo, bo to wspaniały sport, w którym trzeba wykazać się niesamowitym hartem ducha oraz samodyscypliną – zauważa prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. – Regaty Volvo Gdynia Sailing Days pozwalają lepiej poznać kulturę morza i zainteresować żeglarstwem mieszkańców Gdyni oraz turystów spędzających tutaj wakacyjny czas – dodaje.Na wodzie, oprócz znakomitych i utytułowanych nazwisk, pojawią się również zawodnicy i zawodniczki, którzy znajdują się na początku swojej drogi do sławy. Jednym z nich jest Igor Kuczys. Zawodnik MKŻ Arka Gdynia posiada olbrzymi talent, co udowodnił już m. in. zdobywając  srebrny medal mistrzostw Europy w klasie Optimist, które w sierpniu zeszłego roku odbyły się w Bułgarii.

W Gdyni Igor powalczy o kolejny wspaniały sukces, jakim bez wątpienia byłoby mistrzostwo świata w klasie Laser 4.7. 

- Chciałbym ponownie stanąć na podium tak ważnej imprezy, ale nawet jeżeli nie zdobędę medalu, to nic strasznego się nie stanie. Przede mną jeszcze sporo lat startów, więc do występu w Gdyni podchodzę na spokojnie - deklaruje 15-latek, który już cztery lata temu występował na VGSD.

Apetyt na zdobycie złota na mistrzostwach świata do lat 21 w klasie Laser Radial ma z kolei Magdalena Kwaśna, która rok temu w Belgii stanęła na najniższym stopniu podium. 

- Byłoby nietaktem gdybym mówiła, że nie mam ambicji, aby walczyć o poprawienie tego rezultatu – mówi Kwaśna. I dodaje: - Ostatnio podsumowałam moją kolekcję medalową i okazało się, że z imprez rangi mistrzostw świata i Europy przywiozłam osiem medali, ale żadnego złotego. Czas to zmienić!

W tym roku w Volvo Gdynia Sailing Days wystartuje ponad 2000 żeglarzy. Za najważniejsze zawody tegorocznej edycji można uznać mistrzostwa Europy w olimpijskich klasach 49er, 49erFX oraz Nacra 17, czyli latających skiffach i katamaranach.

Volvo Gdynia Sailing Days to nie tylko emocje na wodzie, ale również na lądzie. Jedną z tegorocznych propozycji wartych uwagi jest Festiwal Filmów Żeglarskich, czyli wyjątkowa okazja do zapoznania się z kinem mocno zanurzonym w morzu. Bezpłatne projekcje w Gdyńskim Centrum Filmowym wyświetlane będą od 30 czerwca do 15 lipca. To jednak nie wszystkie przygotowane atrakcje.

- Przygotowaliśmy bogatą ofertę aktywności dla mieszkańców Gdyni i Pomorza. W marinie funkcjonować będzie miasteczko zawodów, w którym mieszkańcy i turyści będą mogli spotkać się i porozmawiać z żeglarzami. Z kolei na Plaży Śródmieście prowadzone będą zajęcia ruchowe z animatorami dla dzieci i dorosłych. Ponadto, turnieje piłki nożnej i siatkówki plażowej, strefa zabaw dla najmłodszych, występy teatrzyków i dużo, dużo więcej - kończy dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Marek Łucyk.

Gdynia.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter