Inne

Poprzez eksperymenty i naukowe doświadczenia wkroczą w świat oceanografii, nawigacji, fizyki i… żeglarstwa. W roku szkolnym 2018/19 zachodniopomorskie dzieciaki czeka nie lada atrakcja. Morskie Centrum Nauki przy współudziale Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego uruchomi Dziecięcy Uniwersytet im. Prof. Jerzego Stelmacha – Szczecińską Szkołę Jungów. W piątek, 8 czerwca br. podpisano porozumienie w tej sprawie. 

To będzie wstęp do świata pasji, umiejętności i nauki, świata morza i żeglarstwa w szczególności. Dziecięcy Uniwersytet im prof. Jerzego Stelmacha to dowód, że Morskie Centrum Nauki nie będzie kojarzone tylko z budynkiem. To będzie miejsce, którego pozytywna energia dotrze do różnych przestrzeni i środowisk.

- Szkoła Jungów na pewno stworzy możliwość zdobywania wiedzy, poszerzania horyzontów intelektualnych i rozwijania naukowych pasji. Interaktywne wykłady, ciekawe eksperymenty oraz praktyczne warsztaty będą rozbudzać w dzieciach prawdziwą pasję poznawczą i zamiłowanie do nauki. Jestem głęboko przekonany, że budujemy wspaniałą wartość, jaką jest poznawanie nauki przez zabawę. Mam nadzieję, że wielu uczestników naszej Szkoły Jungów w przyszłości będzie studentami Akademii Morskiej - mówił marszałek Olgierd Geblewicz. 

Uruchomienie „Szkoły Jungów” będzie również jednym z efektów współpracy z uczelniami wyższymi. Część zajęć zaplanowano na Akademii Morskiej, Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym czy szczecińskiej Eurece. To w końcu pomysłodawcą tego ostatniego miejsca był prof. Jerzy Stelmach, patron Uniwersytetu Dziecięcego ale i całej idei Morskiego Centrum Nauki.

W roku szkolnym 2018/2019 zaplanowano 9 spotkań, które odbywać się będą w soboty. Przewiduje się udział ok. 20 dzieci w wieku szkolnym. Szkoła nie mogłaby ruszyć bez wsparcia środowiska żeglarskiego. Pierwsze próby na wodzie i zmagania z wiatrem mają być kulminacją „roku akademickiego”. Projekt dziecięcego uniwersytetu pokazuje jak wiele funkcji będzie pełniło Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha. Na początku marca inwestycja MCN otrzymała pozwolenie na budowę i zatwierdzenie projektu budowlanego. Wyłoniono już inżyniera kontraktu, a do końca czerwca będzie opracowana koncepcja wystawy stałej.

Koszt inwestycji wyniesie około 70 milionów złotych. Budowa zostanie sfinansowana z pomocą Regionalnego Programu Operacyjnego WZ. Instytucja swoje miejsce znajdzie w budynku na szczecińskiej Łasztowni, którego kubatura nawiązywać będzie do kształtu kadłuba statku. W obiekcie o powierzchni ok. 8 tys. m2 znajdą się przestrzenie wystawiennicze, laboratoria oraz ogólnoużytkowa przestrzeń socjalna. Projektantem bryły jest Piotr Płaskowicki z firmy Płaskowicki & Partnerzy Architekci. Zakończenie budowy MCN przewidywane jest na rok 2021.

rel (Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter