Inne

Już od piątku, 22 czerwca Gdynia rozpocznie tegoroczne obchody Święta Morza. To kilka dni pełnych wyjątkowych uroczystości i wydarzeń, bezpośrednio związanych z historyczną, morską tożsamością miasta. Swojego odsłonięcia doczeka się też Pomnik Polski Morskiej.

Morze - od niego wszystko się zaczęło

Dokładnie w ostatni pełny weekend czerwca rozpoczną się tegoroczne obchody Święta Morza. To wyjątkowo gdyńskie święto przyniesie wiele okazji do bliższego poznania morskich tradycji miasta poprzez uroczystości, koncerty, regaty, okolicznościowe rejsy, wernisaże i wiele innych wydarzeń obecnych w przestrzeni publicznej. Gdynia – miasto z morza i marzeń – w ten sposób oddaje coroczny hołd morzu, które przed laty stanowiło główny motor napędowy lokalnej gospodarki i było głównym impulsem do dynamicznego rozwoju miasta.

Wszystko zaczyna się w piątek, 22 czerwca od części oficjalnej – w samo południe odbędzie się uroczyste złożenie wieńców na morzu w hołdzie tym, którzy odeszli na „wieczną wachtę”. Nie zabraknie też muzycznego akcentu na otwarcie Święta Morza – o to zadba już po południu Chór Akademii Marynarki Wojennej, który zaśpiewa w miejscu nierozerwalnie kojarzącym się z tematyką morską, czyli na pokładzie ORP Błyskawicy. To tylko wstęp do innych wydarzeń związanych z morską tematyką, które zaplanowano na cały weekend w różnych miejscach Gdyni.

Pomnik Polski Morskiej na tegoroczne Święto Morza

Punktem kulminacyjnym gdyńskiego Święta Morza będą jednak niedzielne uroczystości. Rozpocznie się od przedpołudniowej, tradycyjnej mszy świętej w intencji marynarzy i ich rodzin na Oksywiu. Już od 10:00 przy Akwarium Gdyńskim rozpocznie się natomiast festyn marynarski, a w samo południe czeka nas jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń tegorocznego Święta Morza – uroczystość odsłonięcia nowo powstałego Pomnika Polski Morskiej, który będzie przypominał o morskiej tożsamości Gdyni, w charakterystycznym i często odwiedzanym przez gdynian i turystów punkcie miasta.

Ten wyjątkowy monument to cześć oddana pokoleniom żeglarzy, marynarzy, rybaków, dokerów i stoczniowców, służbom morskim, twórcom opiewającym polskie morze, Marynarce Wojennej i wszystkim ludziom związanym z Polską Morską, która na przestrzeni lat tak silnie ukształtowała kierunki rozwoju Gdyni. Oprócz samego pomnika na miejscu powstaje też dodatkowa infrastruktura oraz zieleń, która stworzy miejsce do spotkań i chwili odpoczynku dla przechodniów. Pomnik Polski Morskiej to jeden z kluczowych punktów tegorocznych obchodów Święta Morza w Gdyni.

Program obchodów tegorocznego Święta Morza w Gdyni

Gdynia.pl / Kamil Złoch

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter