Inne

25 maja w Hannemahuis Museum w Harlingen odbyło się otwarcie wystawy pt. "Een droom... aan duigen" opartej na zabytkach ze zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, pochodzących z wraku statku De Jonge Seerp.

Statek zatonął w roku 1791 na Zatoce Gdańskiej i był badany przez archeologów z NMM w latach 1985–2006. Z wraku pozyskano ponad 11 tysięcy zabytków. Portem macierzystym statku było właśnie Harlingen z tego miasta pochodził także szyper jednostki Johannes Leenderts. Na wystawie prezentowanych jest 49 zabytków z De Jonge Seerp oraz kopia pieczęci z herbem Harlingen pozyskanej z wraku. W otwarciu wystawy z NMM uczestniczyli dyrektor dr inż. Jerzy Litwin oraz dr Tomasz Bednarz zajmujący się historią statku De Jonge Seerp.

Pięćdziesiąt cztery zabytki z wraku statku De Jonge Seerp prezentowane są także od 25 maja br. w Fries Scheerpvaart Museum w Sneek w ramach wystawy "Weer boven water". W ten oto sposób zabytki z kolekcji NMM jednocześnie stanowią podstawę dwóch wystaw czasowych prezentowanych do początku października br. w Holandii. Partnerzy holenderscy przygotowali w ramach wystaw specjalny film opowiadający historię statku De Jonge Seerp i jego katastrofy na Zatoce Gdańskiej. W Harlingen w sierpniu tego roku będzie miał miejsce finał The Tall Ships Races, w regatach tych weźmie udział m.in. polski bryg Fryderyk Chopin. W Harlingen spodziewanych jest ponad 300 tysięcy turystów, a organizatorzy wystaw o statku De Jonge Seerp zainstalują w porcie w Harlingen specjalny kontener z pokazem filmu o De Jonge Seerp zachęcając tym samym turystów do odwiedzenia ich muzeum i poznania historii tego statku.

rel (NMM w Gdańsku)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter