Inne

Z pokładu Daru Młodzieży krótkie podsumowanie pierwszych dni Rejsu Niepodległości w relacji komendanta fregaty, kpt. ż. w. Ireneusza Lewandowskiego.

Po słonecznym pożegnaniu z Gdynią, podobną pogodą powitał nas Bałtyk. Słonecznie i bezwietrznie. Rzadko można o tym czasie spotkać tak spokojne morze. Zatem proces oswajania się z morzem przebiegał bez dramatów. Młodzież z zapałem rozpoczęła szkolenie. Ćwiczono wchodzenie na maszty, brasowanie, klarowanie żagli. Praktykanci  - zarówno uczniowie techników morskich ze Szczecina i Świnoujścia, jak i laureaci konkursu - uczyli się rozkładu i nazw lin. Odbyto ćwiczebny alarm opuszczenia jednostki, alarm przeciwpożarowy i alarm człowiek za burtą, podczas którego chętni pływali wokół statku szalupą. Równocześnie młodzież pełniła wachty, podczas których wykonywała rutynowe prace konserwacyjne i pełniła służbę na mostku. Tęskniliśmy jedynie za wiatrem, który pojawił się w chwili gdy byliśmy ... na podejściu do Tallina! 

Piękno miasta zrekompensowało trochę brak żeglarskich emocji. Dwa dni pobytu spędziliśmy na zwiedzaniu stolicy Estonii, której niepowtarzalny klimat zachwycił wszystkich. Żaglowiec podejmował na pokładzie także gości oficjalnych. W piątek (25.05.) odwiedził nas minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk, a w sobotę żegnał statek minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Wcześniej, w piątkowy wieczór, delegacja statkowa uczestniczyła w złożeniu wieńca przy płycie upamiętniającej załogę ORP "Orzeł", która w 1939 r.  brawurowo wymknęła się z internowania w Tallinie.

W sobotę, 26 maja, odchodziliśmy od nabrzeża przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i rozpoczęliśmy podróż po ... równym jak stół, nie zmąconym najmniejszym powiewem wiatru Bałtyku ! Po południu na szczęście pojawiły się pierwsze oznaki nadchodzącego wiatru, dzięki czemu mogliśmy nareszcie postawić żagle. Alarm do żagli został przeprowadzony ochoczo. Mogliśmy przekonać się, że godziny ćwiczeń nie poszły na marne. Dar Młodzieży nareszcie ruszył na skrzydłach wiatru. W stronę Kopenhagi ...

Planowany termin wejścia do Kopenhagi - środa 30 maja. Tutaj nastąpi pierwsza wymiana części praktykanckiej załogi - wymienią się grupy laureatów konkursu, uczniowie szkół morskich schodzą dopiero w Szczecinie.

Rejs Niepodległości 2018 na Facebooku

rel (Akademia Morska w Gdyni)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter