Inne

Ich praca do najbezpieczniejszej zdecydowanie nie należy. Zajmują się poszukiwaniem i ratowaniem osób – tych, które znalazły się w niebezpieczeństwie na morzu, a także zwalczaniem zagrożeń środowiska morskiego. Ratownicy morscy – bo o nich mowa – w piątek 18 maja obchodzić będą swoje święto.

– Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa świętować będzie Dzień Ratownika Morskiego po raz pierwszy. Z tej okazji w Gdyni odbędą się widowiskowe pokazy akcji statków ratowniczych, zwiedzanie jednostek Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa oraz ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy. Wydarzenia te poprzedzi uroczystość wręczenia medali zasłużonym pracownikom SAR na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni – mówi Bartłomiej Januchta insp. oper. Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego.

W samo południe na Zatoce Gdańskiej rozpoczną się pokazowe dynamiczne ćwiczenia statków ratowniczych – Kapitan Poinc, Sztorm, Wiatr oraz jednostek pływających Brzegowych Stacji Ratowniczych Świbno i Władysławowo. Będzie to okazja do zobaczenia, jak wyglądają akcje ratunkowe na morzu, poznania zasad działania podczas wystąpienia pożaru na statku oraz przyjrzenia się pracy ratowników morskich.

Ponadto w godzinach 16.00-17.00 przy Nabrzeżu Pomorskim (vis-à-vis Akwarium Gdyńskiego) zacumowane będą jednostki Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, które będzie można zwiedzać.

Do oglądania zostanie udostępniony wielozadaniowy statek ratowniczy Kapitan Point – flagowa jednostka Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Zwiedzający będą mogli również wejść na pokład dwóch jednostek ratowniczych – Sztorm oraz Wiatr.

Sztorm to statek typu SAR 3000. Przeznaczony jest do prowadzenia działań związanych z poszukiwaniem i ratowaniem życia ludzkiego na Morzu Bałtyckim, w polskiej strefie odpowiedzialności. Przystosowany jest do pracy w każdych warunkach pogodowych, a do jego głównych zadań należy udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej, jak i prowadzenie długotrwałych działań poszukiwawczych.

Wiatr z kolei to statek typu SAR-1500 mogący udzielić schronienia 75 rozbitkom. Jednostka wykorzystywana jest do poszukiwania oraz podejmowania rozbitków z wody i udzielanie im kwalifikowanej pomocy medycznej, transportu poszkodowanych (rozbitków, rannych i chorych) na ląd oraz gaszenia pożarów na statkach i holowania ratowniczego.

W Dniu Morskiego Ratownika ratownicy z Brzegowych Stacji Ratowniczych Świbno oraz Władysławowo przeprowadzą także na plaży (na wysokości Mariny Gdynia) pokaz udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym oraz będą udzielać porad na temat bezpiecznych sposobów aktywnego spędzania czasu nad wodą.

Gdynia.pl / Agnieszka Wołowicz

Fot.: Bogdan Capała,  J. Bujny, Jarosław Sawczyszyn

0 Ale czemu w dzień powszedni?
No i nie "Kapitan Point", tylko "Kapitan Poinc"...
18 maj 2018 : 07:11 jj | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter