Inne

Zarząd notowanej na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, spółki ZAMET S.A. ogłosił, iż zamierza rozpocząć poszukiwanie strategicznego inwestora dla zakładu Mostostal Chojnice – który byłby zainteresowany nabyciem tego zakładu lub spółki, w ramach której chojnicki zakład prowadzi działalność. 

Zarząd Zamet nie wyklucza także innych form partnerstwa strategicznego dla Mostostalu Chojnice, jak np. wydzierżawienie tego zakładu lub zawiązanie współpracy z partnerem strategicznym, zainteresowanym długoterminową współpracą w zakresie wykorzystania mocy wytwórczych chojnickiego zakładu.

Rekomendacja zarządu Zamet, odnośnie poszukiwania strategicznego inwestora dla Mostostalu Chojnice, jest podyktowana m.in. przekonaniem, iż dalsze perspektywy rozwoju chojnickiego zakładu, są znacznie szersze u boku inwestora strategicznego, ukierunkowanego głównie na biznes infrastrukturalny, mostowy i budowlany, który umożliwi optymalne dopasowanie zleceń produkcyjnych do kompetencji i mocy wytwórczych zakładu. W opinii Zarządu, byłaby to transakcja typu win-win.  

Jednocześnie, Grupa Zamet zamierza skoncentrować aktywność w najbliższych latach, wokół najsilniejszych swoich kompetencji, tj. wokół branży offshore, metalurgicznej i hutniczej - dla efektywnego wykorzystania przewidywanych tendencji rynkowych i spodziewanej poprawy koniunktury. 

- Zakłady wytwórcze takie jak Mostostal Chojnice, mają największy potencjał rozwoju w powiązaniu z silną grupą realizującą projekty z szeroko rozumianej infrastruktury i budownictwa. Mostostal Chojnice jest zakładem o uznanej marce i cenionych kompetencjach w obszarze konstrukcji infrastrukturalnych, takich jak konstrukcje mostów, kładek, obiektów budowlanych, w tym przemysłowych, a także budynków użyteczności publicznej. W naszej opinii, zakład ten posiada wszystko co jest niezbędne, aby stanowić idealne zaplecze produkcyjne zwłaszcza dla dużych graczy w sektorze budowlanym czy infrastrukturalnym. Jednocześnie dostrzegamy, że w nieodległej perspektywie, posiadanie silnego i stabilnego zaplecza produkcyjnego, będzie pożądaną perspektywą, zwłaszcza dla dużych graczy na rynku budowlanym i infrastrukturalnym. Dlatego też uważamy, że nasza koncepcja, w razie powodzenia, byłaby transakcją typu win-win, dla wszystkich zainteresowanych – mówi Tomasz Jakubowski, prezes Zamet SA. 

- Chcielibyśmy skoncentrować aktywność Grupy Zamet w najbliższym czasie, wokół rynku maszyn dla hutnictwa i metalurgii oraz wokół urządzeń dla rynku offshore, górniczego i ewentualnie urządzeń przeładunkowych. Po pierwsze oczekujemy poprawy koniunktury na tych rynkach, a po drugie, są to właśnie te kompetencje, które od lat stanowią o rozpoznawalności Grupy Zamet na świecie. Tutaj dopatrujemy się naszych głównych przewag konkurencyjnych i w tym obszarze dostrzegamy możliwość efektywnego wykorzystania tendencji rynkowych - dodaje Tomasz Jakubowski.

Mostostal Chojnice funkcjonuje dziś jako samodzielny podmiot, prowadzący działalność pod firmą Mostostal Chojnice Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa. Jest kontrolowany przez Zamet S.A. – giełdową spółkę, która kontroluje ponadto Zamet Industry Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim oraz Zamet Budowa Maszyn S.A. z siedzibą w Tarnowskich Górach. W chojnickim zakładzie pracuje przeciętnie ok 350 osób. Jest to zakład przystosowany do przemysłowej produkcji wielkogabarytowych, ciężkich konstrukcji spawanych. Powierzchnia produkcyjna zakładu wynosi 36.500 m2 a udźwigowienie zapewnia możliwość manewrowania elementami o masie 64 ton. Posiada kwalifikacje m.in. w zakresie norm ISO 9001, 18001, 1090 czy 3834. 

Mostostal Chojnice posiada w swoim portfolio takie realizacje jak m.in. dostawa i montaż, ważącej ponad 5.5 tys. ton konstrukcji stalowej kotła, rusztu i kanałów spalin w budowanej Elektrowni Jaworzno III (Budowa Bloku J910MWe) czy dostawa wraz z montażem konstrukcji stalowej ustroju nośnego mostu Rv5 Loftesnesbrui w Norwegii, o łącznej masie przekraczającej 1,3 tys. ton. Historycznie, Mostostal Chojnice dostarczał konstrukcje m.in. dla takich prestiżowych budowli jak chociażby Millennium Bridge w Londynie.

rel (Zamet)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter