Inne

W dniu 4 maja, w 78. rocznicę zatopienia ORP Grom podczas Bitwy o Narwik, delegacja Muzeum MW otworzyła wraz z dyrekcją Muzeum Wojny w Narwiku wystawę opowiadającą dzieje tego okrętu, wykonaną w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. 

Wystawę planszową, w języku polskim, angielskim i norweskim, wzbogacono modelem ORP Grom i pamiątkami po polskich marynarzach, m.in. mundurem marynarza. Atrakcją wystawy jest film z wyprawy nurkowej na wrak okrętu z 2004 r. Wernisaż uświetnił występ zespołu „Plac GROMa”, który między innymi zaśpiewał o naszych polskich bohaterach i pomniku poświęconym ich pamięci w Narwiku. Na wernisaż przybyło wielu mieszkańców miasta oraz miejscowa Polonia. W wernisażu wziął udział również syn podoficera z załogi ORP Grom, John Lassa. 

Wystawę będzie można oglądać w Muzeum Wojny w Narwiku do 31 sierpnia 2018 r.

Podczas pobytu w Narwiku delegacja Muzeum MW złożyła kwiaty pod pomnikiem Polskiego Marynarza na Placu ORP Grom oraz na miejscowym cmentarzu, na grobach polskich żołnierzy. Piękne surowe norweskie krajobrazy, niemy świadek wydarzeń sprzed 78 lat, były dopełnieniem wizyty promującej historię naszej Marynarki Wojennej w kraju wikingów.

rel (Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni)

Fot.: A. Ruta (MMW), M. Derlacz-Chmielowiec (MMW), J. Lassa.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter