Inne

Polska Fundacja Narodowa kończy współpracę przy projekcie Polska 100 z Fundacją Navigare i Mateuszem Kusznierewiczem - poinformowała w poniedziałkowym komunikacie PFN.

Polska Fundacja Narodowa kończy współpracę przy projekcie Polska 100 z Fundacją Navigare i Mateuszem Kusznierewiczem. To skutek utraty zaufania PFN zarówno do Pana Kusznierewicza jak i do związanej z nim fundacji - podkreśla PFN. Jak poinformowano, zarząd Polskiej Fundacji Narodowej decyzję w tej sprawie podjął 7 maja.

7 maja 2018 r. otrzymaliśmy od Fundacji Navigare informację, że 8 maja zarząd Navigare zamierza złożyć wniosek do sądu o ogłoszenie upadłości. Niestety w ostatnich tygodniach otrzymaliśmy szereg niepokojących sygnałów o niewywiązywaniu się przez Navigare z dotychczasowych ustaleń i deklaracji - zaznacza w komunikacie PFN.

Jednocześnie 9 kwietnia trafiło do nas pismo o postępowaniu komorniczym prowadzonym wobec Mateusza Kusznierewicza. Pod koniec kwietnia dotarły do nas także informacje z których wynika, że przynajmniej część załogi jachtu nie otrzymuje zwrotu kosztów ani wynagrodzeń oraz że Navigare nie uregulowała wszystkich faktur za rebranding i osprzęt jachtu. Jednocześnie z otrzymanych dokumentów wiemy, że do przedsiębiorstw Prezesa Zarządu Navigare Piotra Obidzińskiego oraz powiązanych z Mateuszem Kusznierewiczem, opłacone zostały faktury w wysokości ponad 185 tysięcy złotych w tym "z tytułu projektu na wodzie" - co trudno jest obecnie zrozumieć skoro projekt jest w fazie przygotowawczej" - oświadcza Fundacja.

Jak wyjaśniono, taka sytuacja spowodowała po stronie PFN utratę zaufania do Navigare. Polska Fundacja Narodowa musi przywiązać szczególną wagę do wydatkowania środków przekazywanych beneficjentom projektów. Dotychczasowa umowa z Navigare wygasła 30.04.2018 r. i mając na względzie niewywiązywanie się przez Navigare z ustaleń - zdecydowaliśmy się na kontynuowanie projektu bez udziału Fundacji Navigare oraz bez Mateusza Kusznierewicza - czytamy w oświadczeniu.

Pod koniec marca Polska Fundacja Narodowa, która jest partnerem strategicznym projektu żeglarskiego "Polska100", poinformowała na swojej stronie internetowej, że w czerwcu oceaniczny jacht regatowy dowodzony przez Kusznierewicza wyruszy w rejs dookoła świata. Według PFN, w ciągu dwóch lat załoga miała odwiedzić 100 portów na pięciu kontynentach, pokonując ponad 40 tys. mil morskich. 

Z kolei druga strona, winą za zaistniałą sytuację obarcza Polską Fundację Narodową. Na profilu projektu Polska100 na Facebooku zamieszczono oświadczenie, w którym można przeczytać m.in., że: "(...) PFN nie wywiązała się z zobowiązania zakupu jachtu w tym terminie. Warunkiem realizacji projektu Polska100 był zakup przez Polską Fundację Narodową jachtu i warunku tego PFN nie spełnił. Fundacja Navigare niezależnie od doniesień medialnych przez ostatnie tygodnie wzywała bezskutecznie PFN do wykonania umowy. (...) Do tej pory PFN nie pokryła wydatków Fundacji Navigare poniesionych na remont jachtu, czym doprowadziła Fundację Navigare, instytucję działającą od blisko dekady, do upadku. Załoga oraz firmy zaangażowane do projektu, w Polsce i za granicą, czekają wciąż na zaległe wynagrodzenia. (...). Jest nam ogromnie przykro, że tak ambitny projekt żeglarski kończy się niepowodzeniem jeszcze przed wyruszeniem w drogę. Wierzymy, że zaistniałe nieporozumienia uda się jeszcze wyjaśnić, a załoga i podwykonawcy otrzymają zaległe wynagrodzenia".

PAP/GL

0 A co mieli zrobić?
PFN ma swoje za uszami, ale przecież nie mogą finansować fundacji, która składa wniosek o upadłość. Swoją drogą doprowadzić do bankructwa fundację - to dopiero sztuka!
08 maj 2018 : 07:28 Macho | Zgłoś
+2 Pech Mateo
Rąk to jest jak się zbyt często zmienia politycznych protektorów...
08 maj 2018 : 07:41 Wac | Zgłoś
+2 hm!
Na morzu ,jak na morzu!Są szerokie horyzonty,duże bujanie i rzygać się chce.Okazuje się,że w pewnych przedsięwzięciach jest podobnie.
08 maj 2018 : 10:26 hihi | Zgłoś
+3 Promocja?
Panowie z PFN zadali sobie w końcu pytanie, kogo tak naprawdę promują... Panie Mateuszu, jak Pan widzi nie da się robić interesów z Państwem, chodząc na układy z każdą władzą. Ta historia pokazuje, dlaczego w tym kraju fundacje nie kojarzą się dobrze...
08 maj 2018 : 11:46 Matis | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.9354 5.0352
EUR 4.8081 4.9053
CHF 5.0276 5.1292
GBP 5.4201 5.5295

Newsletter