Inne

W piątek, 27 kwietnia o godzinie 10.00, po ponad 70 dniach rejsu do portu w Gdyni powróci okręt szkolny ORP Wodnik.

W czasie rejsu polscy i zagraniczni podchorążowie studiujący w Akademii Marynarki Wojennej odbywali praktyki specjalistyczne, astronawigacyjne oraz marynarskie. 

Były to pierwsze tego typu praktyki zarówno pod względem wymiaru, jak i charakteru dla studentów z Arabii Saudyjskiej, Kataru oraz Kuwejtu. Podczas rejsu okręt zawinął do takich portów jak Iraklion, Doha, Kuwejt, Limassol oraz Ceuta.

W poniedziałek, 12 lutego, ORP Wodnik wyszedł w rejs z 10 polskimi podchorążymi i 25 studentami zagranicznymi 3 roku studiów. Teraz powracają kończąc tym samym praktykę specjalistyczną. W trakcie rejsu, oprócz utrwalania wiedzy z zakresu nawigacji, mieli także okazję szlifować umiejętności astronawigacyjne. Polscy podchorążowie, co roku po ukończeniu 2 roku studiów, odbywają dłuższy rejs w rejon Morza Śródziemnego. Poznają zasady prowadzenia nawigacji podczas pełnienia wachty morskiej, a także wyposażenie nawigacyjne okrętu. Sprawdzili w praktyce zasady jego organizacji bojowej i codziennej. Mieli możliwość m. in. prowadzić nakres drogi na mapie, określać pozycję okrętu, wykonywać obserwację oraz pomiary astronomiczne i hydrometeorologiczne, jak również prowadzić dziennik nawigacyjny.

Po raz pierwszy natomiast, w takim rejsie wzięli udział również podchorążowie zagraniczni z Kataru, Kuwejtu oraz Arabii Saudyjskiej, którzy odbywają studia w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte. Praktyki okrętowe są elementem programu nauczania wszystkich podchorążych. Podczas rejsu byli oni podzieleni na różne grupy szkoleniowe ze względu na rok studiów, tak aby mogli przyswajać najistotniejsze dla nich wiadomości.

Dla polskich podchorążych, 15 podchorążych z Kuwejtu oraz 10 podchorążych z Kataru była to praktyka astronawigacyjna, a różnorodność akwenów po jakich pływali dawała możliwość do pełnego wykorzystania wiedzy jaką zdobyli w murach uczelni. Natomiast dla 15 podchorążych z Arabii Saudyjskiej była to praktyka marynarska podczas, której uczyli się podstaw funkcjonowania na okręcie. Wpajane im były podstawowe zagadnienia takie jak system wachty morskiej, prowadzenie obserwacji wzrokowej oraz sterowanie okrętem. Było to ich pierwsze starcie z morzem podczas którego musieli wykonywać obowiązki jako marynarze.

Praktyki na okrętach MW oraz w jednostkach brzegowych MW są cyklicznym elementem programu kształcenia przyszłych oficerów w Akademii Marynarki Wojennej. W programie studiów każdy rok kończy się praktykami. Jeszcze zanim rozpoczną się studia przyszli podchorążowie przechodzą szkolenie „unitarne”, podczas którego uczą się regulaminów, musztry, zasad bezpieczeństwa, posługiwania się bronią i sprzętem wojskowym oraz uczestniczą w swym pierwszym rejsie na okręcie. Z upływem czasu dochodzą bardziej skomplikowane sprawdziany. 

W Akademii Marynarki Wojennej od 3 lat kształcą się przyszli oficerowie z Arabii Saudyjskiej, Kataru oraz Kuwejtu. Uczeni są podstaw marynarskiego rzemiosła, wojskowej dyscypliny, języków obcych oraz umiejętności technicznych. Aktualnie 104 zagranicznych studentów wojskowych kształci się pod czujnym okiem kadry dydaktycznej AMW.

Okręt szkolny ORP Wodnik czynnie uczestniczy w procesie wyszkolenia przyszłego oficera i podoficera Marynarki Wojennej RP. Na okręcie prowadzone są praktyki kandydackie, praktyki nawigacyjno-szkoleniowe oraz praktyki podoficerskie, w czasie których studenci zapoznają się z warunkami służby na okrętach Marynarki Wojennej.

Praktykanci uczestniczą w procesie dowodzenia zasobami ludzkimi, szkolenia techniczno-specjalistycznego, użycia uzbrojenia i długotrwałego obsługiwania mechanizmów. Zapoznają się też ze środkami ratunkowymi i zasadami postępowania w warunkach zagrożenia życia na morzu. Poznają tradycje Marynarki Wojennej, mają możliwość praktycznego zastosowania „Regulaminu służby na okrętach MW RP”, „Ceremoniału morskiego” oraz „Metodyki szkolenia bojowego”. Uczestniczą w uroczystościach rocznicowych i patriotycznych godnie reprezentując biało-czerwona banderę na morzach i oceanach świata.

rel (3. Flotylla Okrętów)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter