Inne

Współpracy krajów z regionu Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego poświęcone będzie rozpoczynające się w środę w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) jubileuszowe 10. Baltic Business Forum. W planach m.in. rozmowy o rynkach perspektywicznych dla polskiego handlu.

Trzydniowe Forum ma zainaugurować w środę minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, który weźmie udział w debacie o strategiach regionalnych, jako instrumentach budowania spójności Unii Europejskiej i dobrego sąsiedztwa.

"Ważnym komponentem Forum jest współpraca pomiędzy krajami, które są członkami Unii Europejskiej oraz tymi, które są poza Wspólnotą, jak Ukraina i Turcja" - podkreśla Dariusz Szymczycha wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Europa-Północ-Wschód, które organizuje Forum. Jego zdaniem "spotkanie ma też na celu budowanie i umacnianie współpracy pomiędzy przygranicznymi regionami".

Pierwszy dzień Forum poświęcony będzie rynkom perspektywicznym dla polskiego handlu zagranicznego. Według Szymczychy promowanie tych rynków wymaga infrastruktury transportowej, a dziś problemem jest sprawne dotarcie z towarami znad Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego. Jak podkreślił, potrzebna jest współpraca nie tylko w ramach Unii, ale także z Białorusią i Ukrainą, bo bez nich nie otworzy się śródlądowych dróg wodnych.

W środę zaplanowano także debatę na temat współpracy technologicznej i produkcyjnej firm sektora obronnego z państw regionu Adriatyk, Bałtyk i Morze Czarne. W kolejnych dniach uczestnicy będą rozmawiali m.in. o energetyce, wyzwaniach polityki ekonomicznej i globalizacji.

W programie znalazły się także panele związane z samorządnością. Przedstawiciele miast zastanowią się, czy nowoczesne rozwiązania technologiczne i organizacyjne zastąpią osoby, określające plany i wskazujące problemy rozwoju miast.

Gościem trzeciego dnia Forum będzie Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który będzie mówił o związkach pomiędzy prawami mieszkańca i prawami obywatela. Tym dyskusjom przysłuchiwać się będą przedstawiciele władzy lokalnej z Ukrainy, uczestnicy Polsko-Ukraińskiej Akademii Miast.

Zaplanowano także dyskusje o promocji Pomorza Zachodniego i właściwych standardach zatrudniania pracowników z Ukrainy.

Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Energii oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Tegoroczna odsłona Forum zakończy się w najbliższy piątek.

autor: Kacper Reszczyński

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter