Inne

Uroczyste przemowy, wspólne śpiewanie szant i mnóstwo wspomnień – tak wyglądało w czwartek, 12 kwietnia otwarcie wystawy o Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz na Politechnice Gdańskiej.

Wystawa „Pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła kulę ziemską – absolwentka Politechniki Gdańskiej” powstała z inicjatywy Biblioteki Politechniki Gdańskiej. Na takie wyróżnienie Krystyna Chojnowska-Liskiewicz zasłużyła jak mało kto. Dokonała wielkiego wyczynu żeglarskiego, a wiedzę  zdobytą na Wydziale Budowy Okrętów wykorzystywała nie tylko w pracy zawodowej.

– Uczono tu myślenia, odpowiedzialności i umiejętności organizowania siebie i swojego czasu – mówi Krystyna Chojnowska-Liskiewicz. – Jeszcze na pierwszym roku powiedziano nam, że inżynier może nie wiedzieć, ale nie wolno mu wiedzieć źle. To bardzo ważne i przydaje się również podczas żeglowania. A studia były czymś wspaniałym i mogę powiedzieć, że na Politechnice Gdańskiej czuję się jak u siebie.

Ekspozycja ustawiona w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej opowiada chronologicznie o całym życiu żeglarki, rozpoczynając od Warszawy, gdzie się urodziła i Ostródy, w której Krystyna Chojnowska-Liskiewicz spędziła pierwsze lata po wojnie.

– Krystyna Chojnowska-Liskiewicz uczyła się żeglarstwa w Ostródzie i zdobyła tam pierwszy patent – mówi Cezary Wawrzyński, radny miasta Ostróda. – 1 maja 2004 roku nadaliśmy jej honorowe obywatelstwo miasta. Od tego dnia co roku organizujemy również regaty o puchar jej imienia w klasie Optimist. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz co roku otwiera wyścigi i wręcza nagrody, popularyzując żeglarstwo wśród młodzieży.

Na wystawie można zapoznać się z biogramem pani kapitan, zobaczyć archiwalne zdjęcia oraz obejrzeć m.in. nagrody i pamiątki z jachtu Mazurek, na którym Krystyna Chojnowska-Liskiewicz opłynęła świat.

Uroczystość otwarcia wystawy rozpoczęła się punktualnie o 12. Uczestniczyli w nim m.in. Anna Wałek, dyrektor Biblioteki Politechniki Gdańskiej, Marek Dzida, prorektor Politechniki Gdańskiej, Krzysztof Czopek, dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni i Jerzy Litwin, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego.

– Dzięki Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz mamy możliwość przekazywania wiedzy żeglarskiej w najlepszy sposób, bo nie ma spotkania z młodzieżą, w którym nie chciałaby wziąć udziału – mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego i wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego, również obecny na uroczystości. – I to jest najważniejsze – z jednej strony pokazała, że polska żeglarka może dokonać wielkiego wyczynu, ale z drugiej konsekwentnie dalej przekazuje najważniejsze wartości.

Po wernisażu odbyło się spotkanie w czytelni Biblioteki Politechniki Gdańskiej. Było okazją nie tylko do zadania pytań Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz, ale również wspólnego śpiewania szant.

Patronat honorowy nad wystawą objął Pomorski Związek Żeglarski, a patronat medialny portal Żeglarski.info. Ekspozycję można oglądać do 30 kwietnia.

Żeglarski.info / Jędrzej Szerle

Fot.: Tadeusz Lademann

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5747 4.6671
EUR 4.6511 4.7451
CHF 4.7981 4.8951
GBP 5.5199 5.6315

Newsletter