Inne

To ma być rejs na lata 2018-2020 i każdy rok będzie kosztował 3 mln zł. To będzie uczestnictwo w najważniejszych regatach na świecie, promocja polskiej bandery oraz promocja 100-lecia odzyskania niepodległości – powiedział wiceminister Jarosław Sellin o rejsie Polska100.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego w "Kwadransie politycznym" TVP1 odniósł się do zarzutu, że Polska Fundacja Narodowa sfinansuje trzyletni rejs Mateusza Kusznierewicza w ramach akcji "Polska 100", choć o wyborcach PiS wyraził się on, że to "ciemnogród", a rządy PiS nazwał "dramatem dla Polski". Mistrz olimpijski wspierał kampanię wyborczą byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

- Nie znam tych wypowiedzi, decyzja o tym, że takie wsparcie Mateusz Kusznierewicz otrzyma zapadła kilka miesięcy temu. Jeśli były takie wypowiedzi, to nad tym ubolewam – powiedział Sellin.

Polityk PiS podkreślił, że dla niego ważne jest to, że nawet ktoś kto wypowiadał się w ten sposób, chce się włączyć do patriotycznego celu jakim jest promowanie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Jesteśmy wyrozumiali – dodał Sellin. - Jestem pełnomocnikiem rządu ds. 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, cieszę się z każdej inicjatywy promującej ten jubileusz na świecie - stwierdził.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego wyjaśnił, że Polska Fundacja Narodowa sfinansuje podróż dookoła świata jachtu pod dowództwem Mateusza Kusznierewicza, której koszt ocenia się na 14, a nie 20 mln zł.

- To ma być rejs na lata 2018-2020 i każdy rok będzie kosztował 3 mln zł, czyli około 9 mln zł, jak ocenia PFN. To będzie uczestnictwo w najważniejszych regatach na świecie, promocja polskiej bandery oraz promocja 100-lecia odzyskania niepodległości – wyjaśniał Sellin.

Wiceminister tłumaczył, że postanowiono kupić francuski jacht, bo nie da się w kraju wyprodukować w ciągu dwóch miesięcy jednostki, która ma przez trzy lata pływać po morzach i oceanach. - Trzeba wyruszyć już teraz, bo 2018 r. to rok jubileuszowy - dodał.

Sellin poinformował rownież, że są jeszcze dwie podobne inicjatywy, żeby popłynąć w świat, a ostatecznym ich celem będzie światowy zlot młodzieży z udziałem papieża w Panamie. - Po przypłynięciu do jakiegoś ważnego portu są zorganizowane imprezy kulturalne i promocyjne promujące Polskę - powiedział.

Wiceminister podkreślił, że podobnych pomysłów na poziomie lokalnym i regionalnym z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zgłoszono 2,5 tys. - Żaden program operacyjny ministra kultury nie miał tylu zgłoszeń do realizacji tylko jednym roku – dodał.

+3 Promocja Polski
Do promocji Polski z okazji tak ważnej rocznicy najlepiej nadaje się Dar Młodzieży. Wysłanie Go w podróż dookoła świata byłoby wyzwaniem na miarę 100-lecia odzyskania niepodległości i mogłoby na nowo obudzić miłość do morza w sercach Polaków.
29 marzec 2018 : 05:43 Michał58 | Zgłoś
0 prawda
Akurat jest organizowany rejs Daru ..i odbiegając od politycznego tła, naprawdę fajny pomysł ,aby promować Polskę.

Ale prywatne stary w regatach na koszt Polski..no tak taki sponsoring..tylko ze o wygranych ( kwestia jakie to będą zawody...) .Budżety na bardzo poważne regaty często są większe niż budżety niejednego państwa....także fajna zabawa i sposób na zarobienie kasy znalazł sobie pan Kusznierewicz...kurcze ten PiS nie jest taki zły on naprawdę rozdaje kasę (szkoda ze to pieniądze wszystkich..)..
29 marzec 2018 : 09:41 marinero | Zgłoś
0 ryzykowny pomysł
Tle indywidualności nagromadzonych na jachcie to ciekawe wezwanie,bardzo oględnie mówiąc.
29 marzec 2018 : 05:57 hihi | Zgłoś
0 Za ile
Fajnie że tak się wszyscy garną do uczczenia 100. Jeśli Kusznierewicz robi to za darmo uwierzę e intencję ale chyba nie. Promować Polskę na francuskim jachcie, to jest dopiero jazda. Kiedy przestanie się Polska dać doić cwaniakom? No żesz...
31 marzec 2018 : 01:14 Andrzej Źiaba | Zgłoś
-1 Te 20 mln PLN to w przeliczeniu ok. 1050,8 tony ośmiorniczek
Tyle to chyba PO nie przejadła:( A zapewne w rejsie p. Ola Jakubowska, specjaliści wysokiej klasy od zarządzania z Energii itp. wysokokwalifikowani żeglarze opłacani po 100 - 200 euro diety za dobę. Może i Jarka K zaangażują i to nie tego z Nowogrodzkiej
03 kwiecień 2018 : 07:25 Pan Cogito | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.444 4.5338
EUR 4.6156 4.7088
CHF 4.6771 4.7715
GBP 5.3356 5.4434

Newsletter