Inne

21 marca 2018 w siedzibie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odbyło się spotkanie programowe Światowych Dni Morza, w których wzięli udział m.in. ministrowie, parlamentarzyści, przedstawiciele ministerstw, portów, urzędów morskich, uczelni morskich, urzędów żeglugi śródlądowej, a także innych podmiotów zaangażowanych w rozwój gospodarki morskiej.

Spotkaniu przewodniczył minister Marek Gróbarczyk, towarzyszyli mu wiceministrowie Anna Moskwa oraz Grzegorz Witkowski, a także Dorota Arciszewska-Mielewczyk, przewodnicząca sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

W swoim przemówieniu minister Gróbarczyk podziękował wszystkim za przybycie i zaangażowanie w organizację Światowych Dni Morza. Podkreślił, że jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii polskiej gospodarki morskiej.

- Po raz pierwszy w historii gospodarzem Światowych Dni Morza jest kraj Europy Środkowo-Wschodniej, położony nad Morzem Bałtyckim. O wyborze Polski do organizacji tego prestiżowego, międzynarodowego wydarzenia zadecydowała Międzynarodowa Organizacja Morska, organizacja wyspecjalizowana ONZ. Stanowi to szczególne wyróżnienie dla naszego kraju – mówił.

Obchody morskiego święta Narodów Zjednoczonych organizowane są corocznie od 2005 r. Dotychczas gospodarzami Światowych Dni Morza były Stambuł, Tokio Rzym, Buenos Aires, Nowy Jork, Ateny, Singapur, Lizbona. W 2017 r. wydarzenie odbyło się w Panamie, natomiast w 2019 r. zostanie zorganizowane w Kolumbii.

Światowe Dni Morza w Polsce odbędą się w dniach 13-15 czerwca 2018 roku w Szczecinie. To międzynarodowe wydarzenie zgromadzi ponad 800 gości z kraju i zagranicy, w tym Sekretarza Generalnego i przedstawicieli Międzynarodowej Organizacji Morskiej, oficjalnych delegacji rządowych oraz ministrów ds. morskich z państw całego świata, jak również przedstawicieli międzynarodowego biznesu i środowiska akademickiego oraz ekspertów zajmujących się szeroko rozumianą tematyką morską.

Tematem wiodącym będzie IMO 70: Nasze dziedzictwo – lepsza żegluga dla lepszej przyszłości. Zostaną także poruszone tematy nowoczesnych i przyjaznych środowisku rozwiązań dla żeglugi morskiej, bezpieczeństwa cyfrowego w żegludze, wyzwań stojących przed nowymi szlakami transportowymi oraz przyszłości rynku pracy w branży morskiej. Są one niezwykle ważne w kontekście rozwoju międzynarodowego transportu morskiego, który pełni wiodącą rolę w handlu światowym. Szacuje się, że ponad 80% towarów transportowanych jest drogą morską. Są to kwestie o szczególnym znaczeniu również dla Polski.

Głównym celem Światowych Dni Morza jest zwiększenie atrakcyjności Polski na arenie międzynarodowej, wzrost aktywności Polski na forum Światowej Organizacji Morskiej oraz promocja polskiego potencjału morskiego, w szczególności edukacji morskiej i kształcenia na polskich uczelniach wyższych.

W tym roku przypada także 70. rocznica powstania Światowej Organizacji Morskiej, co wraz z 100. obchodami odzyskania przez Polskę niepodległości będzie stanowić doskonałą okazję zarówno do promocji za granicą, jak również przyczyni się do  wzrostu atrakcyjności regionu nadmorskiego wśród inwestorów zagranicznych.

rel (MGMiŻŚ)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter