Inne

Regaty, wystawy, spotkania i rejsy – tak członkowie JKM „Gryf” Gdynia, JKMW „Kotwica” Gdynia i SKŻ Ergo Hestia Sopot będą obchodzili przypadające w 2018 roku rocznice powstania swoich klubów.

W 2018 roku 90 lat kończy Jacht Klub Morski „Gryf”, najstarszy klub sportowy w Gdyni. Najważniejszą imprezą obchodów będą Regaty 90-lecia, w dniach 8-12 czerwca. Wyścig o długości około 250 Mm odbędzie się na trasie Gdynia-boja Ölands södra Grund-Gdynia. Uroczyste zakończenie tej imprezy oraz XXVIII Regat Samotników zaplanowano na 15 lipca.

Z okazji 90. urodzin powstanie również wystawa pokazująca historię klubu. Zwieńczeniem obchodów będzie uroczyste zakończenie sezonu 27 października. Będzie to okazja nie tylko do świętowania i integracji, ale również uhonorowania zasłużonych członków klubu.

Bogate plany na 2018 rok ma również Jacht Klub Marynarki Wojennej „Kotwica” w Gdyni.

– W tym roku będziemy upamiętniać 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i powstania Marynarki Wojennej oraz 60. rocznicę założenia Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica” – mówi Edward Kinas, komandor JKMW „Kotwica”.

Wszystkie imprezy organizowane przez „Kotwicę” odbywać się będą pod szyldem 60-lecia klubu. Nie zabranie jednak w tym roku też wyjątkowych imprez. W dniach 22-23 czerwca odbędą się Regaty 100-lecia Marynarki Wojennej i 60-lecia JKMW „Kotwica”. Z kolei 6 maja jacht Tornado wyruszy w wieloetapowy rejs śladami polskich pionierów żeglarstwa, m.in. do Madery.

Zwieńczeniem obchodów w „Kotwicy” będzie Festyn Żeglarski połączony z regatami, który odbędzie się w 13 i 14 października. W planach jest m.in. spotkanie pokoleniowe dla członków i sympatyków klubu oraz upamiętnienie Tadeusza „Papy” Siwca, zasłużonego komandora i żeglarza, który zmarł w ubiegłym roku.

Rocznicę powstania ma w tym roku również SKŻ Ergo Hestia Sopot. Klub jest w trakcie opracowywania planów obchodów. Ponieważ jest on organizatorem mistrzostw Europy juniorów i seniorów w klasie RS:X, które odbędą się w sierpniu, to prawdopodobnie ta impreza będzie okazją, żeby świętować 35-lecie klubu.

JKM „Gryf” Gdynia powstał 30 października 1928 roku. Wśród jego założycieli byli m.in. inżynier Tadeusz Wenda, budowniczy gdyńskiego portu, komandor Józef Unrug i Władysław Staniszewski, starosta gdyński. Jego członkami byli wybitni polscy żeglarze – Leonid Teliga, pierwszy Polak, który samotnie opłynął kulę ziemską, regatowiec i konstruktor Juliusz Sieradzki i Zbigniew Puchalski, znany z samotnego rejsu dookoła świata.

JKMW „Kotwica” Gdynia został założony 25 stycznia 1958 roku z inicjatywy oficerów z Marynarki Wojennej jako Yacht Klub Morski „Kotwica”. Klubowi żeglarze szybko zasłynęli dobrymi startami w morskich regatach – w 1972 roku Teresa Remiszewska wystartowała w północnoatlantyckich regatach samotników OSTAR, a dwa lata później Tadeusz Siwiec w Admirals Cup.

SKŻ Ergo Hestia Sopot powstał w 1983 roku z wyodrębnienia sekcji windsurfingowej JKM „Neptun” Gdańsk. Szybko stał się jednym z najważniejszych sportowych klubów w Polsce, a jego wychowankami są m.in. brązowy medalista olimpijski Przemysław Miarczyński.

rel (Żeglarski.info / PoZŻ)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter