Inne

Pozdrowienia od kapitana i załogi Katharsis II żeglujących wokół kontynentu i w pobliżu Antarktydy, na wysokości 62. stopnia szerokości południowej odebrał dla Portalu Morskiego, jak zawsze, red. Bohdan Sienkiewicz.

Ostatnie kilka dni, w okolicach 85. południka były wyjątkowo trudne. Wokół jachtu szalał sztorm, ale jak mówi kpt. Mariusz Koper: "Tak to na oceanie czasem jest, że płynie się nie tam gdzie się chce, ale gdzie można." Na mapach lodowych widać było, że w okolicy zalega pak lodowy wychodzący z Zachodniego Lodowca Szelfowego. Jednocześnie nadchodził bardzo głęboki niż (centrum 930 hPa), z niemalże huraganowym wiatrem i wielometrowymi falami.

Pak lodowy, sztorm, wielometrowe fale...

Żeglarze początkowo planowali uciec przed silnymi, przeciwnymi wiatrami płynąc jeszcze dalej na południe, bliżej do kontynentu Antarktydy i poza pak lodowy, gdzie według prognoz miało być spokojniej. Ale kolejne informacje meteo wymusiły zmianę planów. Zamknęło się przejście w paku lodowym, a niż dotarł bardzo blisko kontynentu. Kapitan Mariusz Koper zdecydował się obrać kierunek na północ, opływając rozległy pak lodowy tak, aby w trakcie nadchodzącego sztormu nie mieć kry ani przed dziobem, ani za rufą.

Jak przekazał w trakcie łączności satelitarnej w nocy z 13/14 stycznia 2018 roku kapitan Mariusz Koper: "Fale wielometrowe, jachtem targało na wszystkie strony, przeciwny wiatr zmuszał nas do sztormowania. Musieliśmy się schować za pak lodowy na 16 godzin, bo nie dało się nic ujechać. Ale pogoda poprawia się. Znowu żeglujemy zgodnie z planami - na wschód."

Dołączyliśmy do WOŚP

Jeszcze przed rozpoczęciem swojego rejsu non-stop dookoła Antarktydy i jak najbliżej kontynentu, załoga Katharsis II zdecydowała się dołączyć do 26 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z krańca świata wspiera akcję zbierając środki do skarbonki, jak również wystawiając na aukcję Orkiestry specjalne pamiątki z rejsu. Dodatkowo, kapitan Koper przygotował wyjątkowe zaproszenie na pokład Katharsis II.

Podczas aukcji charytatywnych zasilających tegoroczny cel WOŚP - wyrównywanie szans w leczeniu noworodków - będzie można wylicytować ważną dla załogi banderę wyprawy (obecnie powiewającą pod salingiem), a także oficjalną koszulkę wyprawy z podpisami całej załogi.

Druga licytacja daje możliwość otrzymania dwuosobowego, unikalnego zaproszenia na pokład jachtu Katharsis II i wzięcia udziału w dwutygodniowym rejsie z Hobart do Auckland. To okazja dla osób, które chciałyby przeżyć żeglarską przygodę na pokładzie tego jachtu. Kapitan Mariusz Koper pływa jedynie z rodziną oraz przyjaciółmi i nie organizuje żadnych rejsów komercyjnych. Dlatego, poza tą wyjątkową aukcją Orkiestry - nie ma innych możliwości wykupienia udziału w rejsie Katharsis II.

Zapraszamy do licytuacji!

Link do licytacji bandery i koszulki

(Licytowana cena dotyczy kompletu: oficjalna koszulka oraz bandera Wyprawy razem, z podpisami wszystkich uczestników).

Link do licytacji zaproszenia na pokład Katharsis II

(Licytowana cena dotyczy 2 tygodniowego udziału w następnym rejsie Katharsis II – dla dwóch osób). UWAGA: nie ma osobnej kategorii cenowej dla jednej osoby. W licytacji wygrywa najwyższa cena, a czy na rejs przyjedzie para, albo dwóch przyjaciół, czy jedna osoba, decyduje zwycięzca licytacji.

Więcej informacji o aukcji i jachcie na stronie wyprawy: http://antarcticcircle60s.pl

Zanim rozpoczął się obecny sztorm, załoga Katharsis II nagrała specjalny przekaz. Zobaczcie wideo-relację: "Antarktyczna Orkiestra":

Relacja i zdjęcia: załoga Katharsis II.

Poniżej na zdjęciach: Katharsis II - pod biało-czerwoną, mijamy góry lodowe i... oferta Katharsis II do licytacji na aukcję WOŚP z górą lodową w tle.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter