Inne

"Between the Waters" to program wydarzeń zorganizowanych w związku z obchodami 145. rocznicy przybycia pierwszych polskich osadników do Nowej Zelandii. W Christchurch i w Wellingtonie miały miejsce wydarzenia kulturalne prezentujące polską historię, muzykę, taniec, poezję, teatr i sztuki wizualne.  

W ramach obchodów rocznicowych zaprezentowane zostały historie czterech rodzin, które przybyły do Nowej Zelandii w 1872 roku na pokładzie 784-tonowego barku Friedeburg - Kotłowskich, Gierszewskich, Szymańskich i Watembachów. Członkowie tych i kilku innych rodzin osobiście uczestniczyli w obchodach zorganizowanych przez Federację Organizacji Polonijnych w Nowej Zelandii (FPONZ) i specjalnie powołany Komitet Organizacyjny.

W uroczystościach wzięli udział także Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, Ambasador RP w Nowej Zelandii Zbigniew Gniatkowski i burmistrz Christchurch Lianne Dalziel. Główne wydarzenia odbyły się w dniach 6-7 października w Canterbury, a następnie w sobotę 14 października w Wellingtonie.

W Muzeum Canterbury w Christchurch oficjalnie zaprezentowano pamiątkową tablicę, która została umieszczona później przy ulicy nazwanej imieniem Polskich Osadników (Polish Settlers Place) w dzielnicy Marshland w Christchurch, na terenie historycznych gospodarstw pierwszych osadników i odsłonięta tam 9 grudnia.

Dodatkowo, na tej samej ulicy, stanie symboliczna lampa uliczna podarowana przez Miasto Gdańsk.

W Piano Arts Hall w Christchurch odbył się uroczysty koncert kulturalny. Wśród wykonawców i specjalnych gości byli: Margaret Copland, która opowiedziała o doświadczeniach swojej ciotki Rosalii Gierszewskiej - jednej z grupy Polaków przybyłych na pokładzie Friedeburga, grupa Kapa Haka, polska artystka Jolanta Kossakowska, grupa Polonus i teatr "Fantazja" z Sydney ze spektaklem "Serenada" Sławomira Mrożka.

Podobny koncert odbył się tydzień później w Wellingtonie. 

W sobotę 7 października, w Akaroa, miała miejsce Msza św., koncelebrowana przez ks. Przemysława Karasiuka, Przełożonego Prowincji australijsko-nowozelandzkiej Księży Chrystusowców.

Uroczystości rocznicowe zostały oficjalnie rozpoczęte 30 sierpnia 2017r., dokładnie 145 lat po przybiciu Friedeburga do portu w Lyttelton. Spotkanie w gronie przedstawicielek rodzin pierwszych osadników i ich przyjaciół odbyło się w siedzibie Konsulatu RP właśnie w Lyttelton.

"Between the Waters" nawiązuje do podróży polskich rodzin pochodzących z Pomorza i Kaszub, którzy w 1872 roku przypłynęli do Canterbury w Nowej Zelandii. Statek Friedeburg, który przybył do Nowej Zelandii z Hamburga, rzucił kotwicę o godzinie 16.00 w Godley Head, w porcie Lyttelton, w okolicach Christchurch w dniu 30 sierpnia 1872 r. Na pokładzie statku znajdowało się 241 osób dorosłych, w tym blisko 100 Polaków. 53 rodziny, 33 mężczyzn i 61 kobiet - w sumie 297 osób, 200 osób w wieku powyżej 12 lat, 82 dzieci i 15 niemowląt. W czasie rejsu narodziło się sześcioro dzieci. Jedno z nich o typowo polskim nazwisku i czworo, których nazwiska mogły wskazywać na pochodzenie kaszubskie. W czasie rejsu umarło jedno, 11-miesięczne, dziecko o nazwisku skandynawskim. Po 102 dniach na morzu pasażerowie Friedeburga zeszli na ląd. Następnie pociągami przejechali do baraków imigracyjnych w Addington.

Ich historia została zaprezentowana została w formie wystawy w Muzeum Canterbury w Christchurch. Wystawę "Between the Waters - Canterbury’s First Polish Settlers" otwarto uroczyście 9 grudnia. Będzie czynna do 29 kwietnia 2018 roku.

rel (Ambasada RP w Wellington), PBS

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter