Inne

Amerykański Milken Institute przygotował ranking najdynamiczniejszych dużych miast i regionów w Europie. W pierwszej dziesiątce zestawienia „Top 20 best-performing cities Europe 2017: large regions" znalazły się dwa Polskie regiony: Pomorze i Dolny Śląsk.

Przy tworzeniu rankingu oceniano strategie rozwoju poszczególnych regionów. Na pozycję w tabeli miały przede wszystkim wpływ decyzje inwestycyjne, wzrost liczby miejsc pracy, zarobków czy poziomu produkcji.

Pomorskie tuż za podium

Na tak wysoką pozycję województwa pomorskiego (czwarte miejsce) w rankingu wpłynął przede wszystkim drugi najszybszy wzrost zatrudnienia w lata 2011-2016 (o 19 proc.) w całej Europie.

– Taka pozycja województwa pomorskiego w rankingu najefektywniejszych europejskich regionów cieszy, ale nie dziwi – mówi Joanna Witkowska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. – Jesteśmy regionem, w którym dobrze się żyje i dobrze pracuje, różnorodnym kulturowo i terytorialnie, otwartym i ciekawym. Pomorzanie wyróżniają się przedsiębiorczością. Codziennie w naszym województwie zakładanych jest ponad 95 nowych firm. Wyraźnie widać też trend wzrostu aktywności zawodowej mieszkańców, co oznacza, że coraz więcej Pomorzan chce pracować i coraz łatwiej może tę pracę znaleźć. Pomorskie jest liderem zarówno w skali kraju, jak i wśród regionów europejskich w zakresie wzrostu liczby mieszkańców aktywnych zawodowo. Należy podkreślić również, że sytuacja migracyjna ludności w regionie należy do jednych z najlepszych w Polsce. Saldo migracji wewnętrznych rośnie i plasuje Pomorskie na trzeciej pozycji w kraju – dodaje dyrektor Witkowska.

Kolejnym wymienionym argumentem za tym, że Pomorskie zajmuje tak wysoką pozycję w rankingu był 6. w Europie największy wzrost zarobków w ostatnich latach. Ponadto, wpływ na dynamiczny rozwój naszego województwa ma także szkolnictwo wyższe. Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański wykształcili wielu znakomitych inżynierów i pracowników, których osiągnięcia przyspieszają efektywność regionu. Uwadze Milken Institute nie umknął też Port Morski w Gdańsku, który jest jednym z największych portów nad Bałtykiem.

Cztery regiony z Polski w europejskim rankingu TOP 20

Na szóstym miejscu w rankingu „Best-performing Cities in Europe" znajduje się województwo Dolnośląskie z Wrocławiem. Na 17. miejscu znalazło się województwo wielkopolskie. Milken Institute zwrócił uwagę na wysoki wzrost wynagrodzeń (piąty w Europie w latach 2008-2013) oraz na bardzo wysoki wzrost usług z dziedziny informatycznej i motoryzacyjnej (tutaj największy wpływ miała firma Solaris). Pierwszą dwudziestkę rankingu zamyka województwo małopolskie.

rel (Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego / Natalia Kłopotek-Główczewska)

-1 wina Tuska
...ciepła woda w kranie, ...bo taki mamy klimat :-)
06 grudzień 2017 : 10:56 x | Zgłoś
-1 a może nie jego wina?
gdyby nie likwidacja Stoczni Gdynia i całej reszty jej powiązań to byłaby jeszcze lepsza pozycja, oczywiście,że jego wina, zdrajca
06 grudzień 2017 : 13:26 miguel | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2007 4.2855
EUR 4.4913 4.5821
CHF 4.6117 4.7049
GBP 5.2073 5.3125

Newsletter