Inne

Kapituła nagrody Złota Kotwica 19. Międzynarodowych Targów i Konferencji BALTEXPO 2017 przyznała tytuł Osobowości Roku Gospodarki Morskiej kapitanowi żeglugi wielkiej inż. Zbigniewowi Sulatyckiemu. Nagrodę "za podejmowane od lat intensywne działania na rzecz integracji różnych środowisk dla budowy silnej gospodarki morskiej w Polsce" wręczono podczas inauguracji Targów 11 września 2017 r.

- Całe życie oddałem morzu. Nadal bardzo leży mi na sercu odbudowa i wzmocnienie polskiej gospodarki morskiej, w tym szeroko rozumianego przemysłu okrętowego, pozycji polskich armatorów i siły naszego szkolnictwa morskiego, ponieważ uważam, że Polska musi pozostać liczącym się graczem na morskim rynku, na którym przez dziesięciolecia zbudowaliśmy silną pozycję. Wiele naszych przewag niestety utraciliśmy, jednak w polskich firmach gospodarki morskiej wciąż tkwi ogromny potencjał, który musimy lepiej wykorzystać. I dopóki starczy mi sił, będę robił wszystko, co w mojej mocy, aby w tym dopomóc - zadeklarował kpt. Sulatycki w jednym z wywiadów.

Jest współtwórcą i pierwszym przewodniczącym Konwentu Morskiego, utworzonego w grudniu 2016 r., który opiniuje kluczowe kierunki działania resortu gospodarski morskiej i żeglugi śródlądowej, rekomenduje inicjatywy oraz przedkłada projekty koncepcji rozwoju obszarów, którymi zajmuje się ministerstwo.

W latach 1990 - 1991 był Przewodniczącym zespołu doradców ministra Transportu i Gospodarki Morskiej, a następnie, do roku 1993, Podsekretarzem stanu w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej w rządach Jana Olszewskiego i Hanny Suchockiej.

Kapitan Sulatycki ma zarówno gorących zwolenników jak i... krytyków. Ci ostatni mówią, że bywa kontrowersyjny i że jest z zupełnie innej "politycznej bajki" niż oni. Jednak nawet jego liczni adwersarze przyznają, że jest on jednym z "najbardziej zakręconych ludzi na punkcie gospodarki morskiej", a jego głos w sprawach morskich w najwyższych kręgach władzy jest bardzo uważnie słuchany.

Z laureatem tytułu Osobowość Roku Gospodarki Morskiej rozmawialiśmy podczas 19. Międzynarodowych Targów i Konferencji BALTEXPO 11 września 2017 r.

Link do wywiadu:

Kapitan Sulatycki: Sam człowieku nic nie zrobisz...

0 bracia , lub kuzyni
Relieve Society for Poles in London ... office loceted in Ognisko Polskie building in Exhibition Road had a long standing Director Mr Tadeusz Sulatycki ex M.N.Officer and a member of Zwiazek Oficerów PMH in London , agenda of the Polish Governmant in Exile , London ... so to my believe Zbigniew & Tadeusz must have been brothers ... or at least cousins !!
12 listopad 2017 : 14:05 Orland | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5747 4.6671
EUR 4.6511 4.7451
CHF 4.7981 4.8951
GBP 5.5199 5.6315

Newsletter