Inne

Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk, minister Transportu i Komunikacji Państwa Kataru Jassim Saif Ahmed Al-Sulaiti, przedstawiciele Ukrainy, Indonezji i Norwegii, samorządowcy na czele z marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem oraz przedstawiciele branży morskiej, wzięli udział w otwarciu 19. Międzynarodowych Targów Morskich Baltexpo 2017. W tym roku w targach uczestniczy ponad 280 firm i instytucji z 19 krajów.

Baltexpo 2017 to najstarsze i największe w Polsce oraz jedno z najbardziej prestiżowych w Europie wydarzeń targowo-konferencyjnych poświęconych gospodarce morskiej. Targi odbywają się w cyklu dwuletnim, nieprzerwanie od 1982 roku, a ich organizatorem jest Zarząd Targów Warszawskich SA. Głównym tematem wydarzenia jest obszar gospodarki morskiej, na który składa się przemysł morski i stoczniowy, infrastruktura portów i przemysłu morskiego, logistyka, żegluga morska i przybrzeżna oraz śródlądowa. Wystawcy reprezentują również dziedziny związane z bezpieczeństwem, ochroną portów oraz ochroną środowiska. Na potrzeby tegorocznej edycji powstała także specjalna targowa strefa informacyjna, strefa edukacji i pracy, przeznaczona zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy planują swoją zawodową przyszłość z branżą morską.

List od Prezydenta RP

Podczas ceremonii otwarcia Baltexpo, list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał Piotr Soyka, członek Narodowej Rady Rozwoju, prezes Grupy Kapitałowej Remontowa Holding, która była Partnerem Strategicznym tegorocznych targów Baltexpo.

"Już od ponad trzydziestu lat BALTEXPO stanowi znakomitą prezentację dorobku i możliwości firm działających w branży morskiej, w tym innowacyjnych rozwiązań i technologii, będących dziełem polskich naukowców i polskich firm. jest także zaproszeniem do dyskusji w szerokim kręgu specjalistów. Cieszę się, że tradycyjnie również i podczas tegorocznej edycji toczyć się będzie wartościowa, wielowątkowa debata, poświęcona nowoczesnej gospodarce morskiej. (...) Zbliżająca się setna rocznica stulecia odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości przypomina o wielkich dokonaniach przedwojennej Rzeczypospolitej, takich jak budowa portu w Gdyni i stworzenie nowoczesnej floty, a także o naszych długoletnich, zwielokrotnianych przez kolejne pokolenia, tradycjach morskich. Aktywna obecność nad Bałtykiem, podniesienie naszej w tym względzie konkurencyjności, ale też trwałe wpisanie się w regionalną, europejską oraz światową sieć współpracy przemysłowej, transportowej czy logistycznej — to nieodłączna część polskiej racji stanu. Z wielką satysfakcją odbieram działania, które zmierzają do odbudowy w naszym kraju silnej gospodarki morskiej i przywrócenia należnego jej miejsca w polskim systemie ekonomicznym" - napisał Prezydent do uczestników Baltexpo.

Współpraca z Katarem

Do prestiżowej rangi Baltexpo nawiązał podczas otwarcia minister Marek Gróbarczyk. Zdaniem ministra długoletnia tradycji targów oraz nieustanna popularność wśród wystawców, stawiają Baltexpo w jednym szeregu z najważniejszymi tego typu imprezami na świecie.

Minister Gróbarczyk mówił również o odbudowie przemysłu stoczniowego, który jest jednym z priorytetów obecnego rządu RP.

– Jednym z narzędzi do odbudowy przemysłu stoczniowego ma być Morski Fundusz Inwestycyjny, który daje ogromne możliwości, pozwoli bowiem sfinansować inwestycje sektora gospodarki morskiej, co z kolei buduje stabilną gospodarkę finansową w zakresie inwestycji – mówił minister Marek Gróbarczyk. Wyraził także nadzieję na szeroką współpracę z Katarem, która ma rozwijać się także w zakresie przemysłu stoczniowego.

Minister Transportu i Komunikacji Państwa Kataru Jassim Saif Ahmed Al-Sulaiti w swoim przemówieniu wyraził z kolei nadzieję na owocną współpracę, pomiędzy Portem Gdańsk, a otwartym kilka dni temu w Katarze – Hamad Port, największym tego rodzaju portem na Bliskim Wschodzie, posiadającym zdolność do obsługi wszystkich typów statków, w tym kontenerowców. Umowa o współpracy obu portów została podpisana przez ich przedstawicieli podczas otwarcia tegorocznego Baltexpo.

Katarski minister poinformował, że w ramach współpracy istnieje szansa na regularne połączenia morskie pomiędzy Polską a Katarem, wyraził również nadzieję, że umowa zaowocuje pogłębieniem stosunków np. w dziedzinie budowy statków.

O otwarciu na branżę morską mówiła Dorota Arciszewska-Mielewczyk, przewodnicząca sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Posłanka podkreślała, że zadaniem komisji jest współpraca w najważniejszych kwestiach dotyczących gospodarki morskiej, wskazując przede wszystkim na rybołówstwo, przemysł stoczniowy, żeglugę śródlądową oraz edukację w przemyśle morskim, która w tym roku na Baltexpo ma swoją specjalną strefę.

O priorytetowym miejscu branży morskiej na mapie województwa pomorskiego mówił marszałek Mieczysław Struk.

– To są niezwykle ważne targi dla gospodarki morskiej, również naszego regionu. To tutaj na wybrzeżu skupia się transport i logistyka morska, produkcja stoczniowa, przeładunki w morskich portach. To na uczelniach Trójmiasta kształcimy znakomitych specjalistów branży morskiej. Gospodarka morska w województwie pomorskim to również miejsca pracy. Warto stawiać na gospodarkę morską, choćby przez pryzmat zatrudnienia. Tylko w ostatnich 8 latach w przemyśle stoczniowym i morskim przybyło 10 tysięcy miejsc pracy – podkreślał marszałek Struk.

Złote Kotwice

Tradycją targów są nagrody „Złotych Kotwic BALTEXPO” przyznawane podmiotom bądź osobom związanych z branżą morską. Kapituła konkursu, w skład której wchodzą eksperci gospodarki morskiej, przemysłu okrętowego przyznaje te nagrody w kategoriach „Produkt” i „Usługa”. W tym roku do konkursu zgłoszono 21 kandydatur. Przyznawany jest także tytuł „Osobowość Roku Rynku Gospodarki Morskiej”.

„Złotą Kotwicę Baltexpo 2017” w kategorii „Produkt”, otrzymała Remontowa Shipbuliding SA za serię trzech nowoczesnych promów z napędem dual-fuel: Salish Orca, Salish Eagle, Salish Raven. To jedne z najbardziej innowacyjnych i nowoczesnych promów na świecie, w całości zaprojektowane i zbudowane w Polsce. Nagrodę w imieniu spółki odebrał prezes Piotr Dowżenko.

„Złotą Kotwicę Baltexpo 2017” w kategorii „Usługa” została przyznana firmie DNV GL Poland Sp. z o.o. „za inspekcje dronowe” – unikatowy w skali światowej sposób inspekcji statków, zrodzony w Polsce i pierwszy raz stosowany w Polsce. W imieniu firmy nagrodę odebrał prezes Inacio Golebski.

W tym roku przyznano również jedno wyróżnienie, które otrzymał Wydział Mechaniczny Politechniki Gdańskiej, „za dwuzadaniowy pojazd podwodny” przeznaczony do celów patrolowych związanych z infrastruktura krytyczną. Kapituła przyznała nagrodę za pracę nad pojazdem, jego innowacyjność i funkcjonalność, a przede wszystkim za polską, perspektywiczną myśl techniczną. Dyplom odebrał prof. Mirosław Gerigk.

Tytuł „Osobowości Roku Rynku Gospodarki Morskiej” kapituła uhonorowała kapitana żeglugi wielkiej inż. Zbigniewa Sulatyckiego, doceniając jego ogromne wysiłki na rzecz silnej gospodarki morskiej, która jego zdaniem powinna być jednym z najsilniejszych filarów polskiej gospodarki.

– Najważniejsza rzeczą jaką musimy dzisiaj zrobić to integracja środowiska polegająca na ukierunkowaniu wszystkich działań ku gospodarce morskiej. Takie wydarzenia jak targi Baltexpo, które skupiają oczy całego środowiska, to doskonały punkt wyjścia ku temu  – mówił kpt. ż.w. Zbigniew Sulatycki.

(LEW)

Zdjęcia: Piotr B. Stareńczak, LEW

Na zdjęciu poniżej: Laureaci Złotych Kotwic i tytułu Osobowości Roku Gospodarki Morskiej z ministrem Markiem Gróbarczykiem (pierwszy z lewej): Piotr Dowżenko, prezes Remontowa Shipbuilding SA, kpt. ż.w. Zbigniew Sulatycki, Inacio Golebski, prezes DNV GL Poland Sp. z o.o., prof. Mirosław Gerigk, Politechnika Gdańska. Z prawej Jerzy Lewandowski, przewodniczący kapituły konkursu nagrody „Złota Kotwica”. Fot.: LEW

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5747 4.6671
EUR 4.6511 4.7451
CHF 4.7981 4.8951
GBP 5.5199 5.6315

Newsletter