Inne

Błyskawica w Wielkiej Brytanii? Na taki pomysł wpadła jedna z Brytyjek, która pod internetową petycją namawia do tego, aby prom łączący wschodnią i zachodnią część brytyjskiego miasta Cowes nosił imię Błyskawica, upamiętniając tym samym jeden z najsławniejszych okrętów Polskiej Marynarki Wojennej. O sprawie informuje portal Trójmiasto.pl.

Powodów, dla których nowo zbudowany prom, oznaczony na razie numerem "6", miałby pływać pod nazwą Błyskawica, jest kilka. Historyczny niszczyciel został zbudowany w stoczni J. Samuel White & Co Ltd. w Cowes, gdzie kilkakrotnie przechodził remont. Sławę w Cowes zyskał w nocy z 4 na 5 maja 1942 roku, kiedy odpierał nalot na miasto sił powietrznych Luftwaffe. Ponadto, jak informuje Trójmiasto.pl, załoga okrętu pomagała lekarzom i uczestniczyła w akcji gaszenia pożarów.

Kilkanaście lat temu, w 2004 roku upamiętniono te wydarzenia. Jeden z placów nazwano Francki Place na cześć kmdr. por. Wojciecha Franckiego, który pełnił wówczas rolę dowódcy ORP Błyskawica.

Tutaj można podpisać petycję >>>

Niszczyciel ORP Błyskawica jest jednym z najsławniejszych okrętów Polskiej Marynarki Wojennej. Należał do najnowocześniejszych i najsilniejszych okrętów swojej klasy na świecie. Działał na Morzu Północnym i Atlantyku, w kampanii norweskiej i ewakuacji wojsk sojuszniczych z Dunkierki, bronił Cowes przed atakami Luftwaffe, operował na Morzu Śródziemnym, wspierając Maltę i działania inwazyjne w Afryce Północnej, osłaniał lądowanie aliantów w Normandii.

Do kraju Błyskawica wrócił 4 lipca 1947 r. pod dowództwem komandora Bolesława Romanowskiego. W czynnej służbie pozostawał jeszcze przez 20 lat. Rozkazem dowódcy Marynarki Wojennej RP z 11 października 1974 ORP Błyskawica został przekształcony w okręt muzeum. Za zasługi bojowe jako jedyny okręt Marynarki Wojennej RP został udekorowany Orderem Virtuti Militari. Od 1 listopada 2013 r. ORP Błyskawica wchodzi w skład 3. Flotylli Okrętów.

ORP Błyskawica poza rolą okrętu - muzeum spełnia szereg innych istotnych funkcji. Jedną z nich jest funkcja reprezentacyjna. Tu odbywają się liczne uroczystości, spotkania, konferencje i sympozja. Tradycją stały się promocje absolwentów Akademii Marynarki Wojennej na pierwszy stopień oficerski na pokładzie okrętu, a także nominacje i odznaczenia kadry zawodowej oraz pracowników Marynarki Wojennej. Tu również odbywają się pasowania na pierwszoklasistów, przyrzeczenia harcerskie i inne zajęcia dla szkół i przedszkoli tak, aby od najmłodszych lat kształtować świadomość i wychowywać w duchu "Polski Morskiej".

Trójmiasto.pl, AL, rel (3. Flotylla Okrętów)

+1 Błyskawica
Błyskawica
24 kwiecień 2017 : 16:21 Marek Orłowski | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter