Inne

W styczniu b.r. minęła 150 rocznica urodzin Mariusza Zaruskiego, to też rok bieżący został ogłoszony przez Polski Związek Żeglarski Rokiem Zaruskiego.

Z tej okazji, w sobotę, 8 kwietnia w 67 rocznicę śmierci w więzieniu w Radzieckim Chersoniu, w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku odbyła się konferencja "Generał Zaruski - życiorys morzem pisany". Słuchacze 7 wygłoszonych referatów poznali jego działalność organizacyjną, wychowanie morskie młodzieży i zaangażowanie w politykę.

120 osób przybyłych na konferencję z całej Polski ze szczególnym zainteresowaniem obejrzało mało znany archiwalny film dokumentalny Wojciecha Jankowskiego "I żeglarz Rzeczypospolitej", w którym o Generale Zaruskim mówią nieżyjący już od lat tacy wspaniali uczestnicy wychowania morskiego młodzieży jak Witold Bublewski, Stanisław Ludwig czy Michał Sumiński.

Drugi film dokumentalny "Drugie  życie Generała " to nie tylko opowieść, jak z wraku niszczejącego kecza gaflowego Generał Zaruski, grupa entuzjastów wspartych przez władze miasta Gdańska, nieszczędzących wysiłku szkutników i stoczniowców z Gdańskiej Stoczni Remontowa niemal wyczarowała piękny żaglowiec STS Generał Zaruski, ale także o tym jak w tym roku już piąty sezon Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wykorzystuje żaglowiec dowodzony przez kapitana Jerzego Jaszczuka do szkolenia żeglarskiego i edukacji morskiej młodzieży.

Tekst, zdjęcia: Bohdan Sienkiewicz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter