Inne

1 kwietnia harcerski żaglowiec szkolny Zawisza Czarny rozpoczął sezon żeglarski 2017. Załogę żaglowca stanowią polscy harcerze z 3. RDH "Nieprzemakalni", która działa w środowisku polonijnym w Edynburgu w Szkocji. Po rejsie, który zakończy się 6 kwietnia, 32 osobowa grupa harcerzy planuje zostać kilka dni w Gdyni i spędzić czas na poznawaniu Trójmiasta.

Celem pierwszego rejsu nie jest żaden konkretny port. Jak mówi phm. Adam Knop, drużynowy harcerzy z Edynburga: - Jest to nasz pierwszy rejs morski i każdy port, który odwiedzimy i każdy czas, jaki spędzimy na morzu będzie dla nas wielką przygodą. Cel rejsu zostanie więc określony po zaokrętowaniu załogi i sprawdzeniu bieżących prognoz pogody, tak, aby unikać pływania na silniku, a jak najwięcej pływać pod żaglami.

Żaglowcem będzie dowodził hm. Waldemar Mieczkowski.

W okresie styczeń-marzec bieżącego roku statek przechodził remont przygotowujący jednostkę do sezonu żeglarskiego. W tym roku usprawniono działanie instalacji sanitarnej, wymienione zostało oświetlenie kojowe, a także część olinowania stałego. W kambuzie, czyli w statkowej kuchni, zainstalowany został piec konwekcyjno-parowy. Wszystkie urządzenia i instalacje przeszły rutynowe kontrole i przeglądy. W sobotę odbędą się próby morskie i tankowanie paliwa, aby w niedzielę rano statek był gotowy do swojego pierwszego rejsu.

Zawisza Czarny to flagowy żaglowiec Związku Harcerstwa Polskiego i jednocześnie największy żaglowiec skautowy na świecie. Od 1962 roku pływa pod harcerską banderą, realizując rejsy szkoleniowe i stażowe. W swojej historii odbył rejs dookoła świata, brał udział w słynnych regatach Columbus 92 z okazji 400. rocznicy odkrycia Ameryki, dwukrotnie opłynął przylądek Horn. Przez jego pokład przewinęło się kilka pokoleń harcerzy i żeglarzy.

Główny obszar aktywności Zawiszy to rejsy harcerskie, skautowe, rejsy młodzieżowe oraz rejsy z niewidomymi w Programie "Zobaczyć Morze".

Armatorem żaglowca jest Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni.

Warto przy okazji wspomnieć, że Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP zaprasza na dzień otwarty żaglowca Zawisza Czarny. W niedzielę, 9 kwietnia w godzinach 11.00-16.00 odbędzie się pierwszy z czterech planowanych w 2017 roku Dni z Zawiszą.

Tematem dnia będą węzły, liny i sploty. Wszyscy chętni będą mogli pobrać przy wejściu na statek kartę patrolową i wyruszyć z nią na zwiedzanie statku, podczas którego nauczą się stawiać żagle, buchtować liny, rzucać rzutką, pleść opaski tureckie, wiązać podstawowe węzły. Zadania będą dopasowane do każdego poziomu wiekowego.

Dla chętnych będzie również możliwość wykonania questu dotyczącego historii i teraźniejszości Zawiszy Czarnego.

Wstęp wolny. 

Gdynia.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter