Inne

W drugim tygodniu regat XVII Volvo Gdynia Sailing Days odbywały się Mistrzostwa Polski Juniorów w klasie Laser Standard, Mistrzostwa Polskiego Stowarzyszenia Klasy Laser 4.7 Kobiet oraz Puchar Miasta Gdyni w klasie Laser 4.7 dziewcząt i chłopców. Warunki nie były łatwe.

We wtorek i w środę wiatr był co prawda słaby, ale występowała spora fala, natomiast ostatniego dnia zawodów utrzymało się duże zafalowanie i doszedł silny wiatr z deszczem. Dla ponad 150 uczestników z 21 klubów był to dobry sprawdzian ich kondycji i umiejętności.

Tytuł mistrza Polski juniorów w klasie Laser Standard obronił 19-letni Dawid Kania (ŻLKS Poznań). Kolejne miejsca na podium zajęli zawodnicy SEJK Pogoń Szczecin – drugi był młodszy o rok Jakub Rodziewicz, a trzeci też 19 latek Wojciech Lipke.

Białorusinka Jekatierina Sańko zwyciężyła w Mistrzostwach Polski Polskiego Stowarzyszenia Klasy Laser w klasie Laser 4.7 kobiet w formule open. Sańko nie pozostawiła konkurentkom złudzeń – 17-letnia Białorusinka bowiem w sumie zanotowała pięć triumfów w ośmiu startach.
Druga w gronie 52 zawodniczek była Nancy Highfield z Hongkongu, a trzecią pozycję zajęła Katarzyna Pic (ŻMKS Poznań).

Łukasz Machowski wygrał rywalizację w Pucharze Miasta Gdyni w klasie Laser 4.7 w obu kategoriach – 15-letni zawodnik MKS Dwójki Warszawa okazał się najlepszy zarówno wśród żeglarzy do lat 16, jak i do 18 lat. Machowski nie wygrał co prawda żadnego wyścigu, ale na finiszu aż o 23 punkty wyprzedził reprezentanta Hongkongu Prestona Tso oraz Mikołaja Silnego (SEJK Pogoń Szczecin). - Żeglowałem najrówniej, bez wpadek i to wystarczyło do zwycięstwa - powiedział.