Inne

Akademia Morska w Gdyni zaprasza pracowników, studentów, doktorantów i absolwentów uczelni na Święto Szkoły. Będzie to już 95 rocznica inauguracji zajęć na Akademii Morskiej w Gdyni. 

Program uroczystości

Poniedziałek, 7 grudnia

godz. 18 - Msza Św. z okazji 95-tej rocznicy Polskiego Szkolnictwa Morskiego w intencji pracowników, studentów oraz absolwentów uczelni, koncelebrowana przez JE Ks. Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia - Katedra Archidiecezjalna w Gdańsku-Oliwie.

godz. 19 - Występ Chóru Akademii Morskiej w Gdyni oraz koncert organowy w wykonaniu Karola Hilla (Archikatedra w Gdański - Oliwie)

Wtorek, 8 grudnia

godz. 8 - Uroczyste podniesienie bandery (przed budynkiem głównym AMG, ul. Morska 83)

godz. 8.30 - Spotkanie z autorami filmów i książek związanych z historią uczelni (klub "Bukszpryt", promocja książek dr inż. Andrzeja Perepeczki pt. "Łamacze blokad" oraz "Od Napoleona do De Gaullea" (klub "Bukszpryt")

godz. 11 - Wernisaż wystawy medali pt. "Polskie Szkolnictwo Morskie w medalierstwie - Marynarka handlowa" (hol przed Rektoratem)

godz. 11.30 - Uroczyste otwarte posiedzenie Senatu AMG (aula im. T. Meissnera, ul. Morska 83

- Wystąpienie JM Rektora AMG prof. zw. dr. hab. Piotra Jędrzejowicza
- Wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych pracownikom uczelni
- Wręczenie medali pamiątkowych z okazji 95-lecia szkolnictwa morskiego w Polsce
- Nagrody JM Rektora dla wybitnych studentów
- Wręczenie najlepszym absolwentom AMG "Medali Absolwenta"
- Premiera filmu dokumentalnego Michała Dąbrowskiego pt. "Wierni banderze 1920-2015"

godz. 14.45 - Apel Pamięci (przed budynkiem głównym AMG, ul. Morska 83)

______

Uczelnia została powołana do życia decyzją ministra spraw wojskowych gen. Józefa Leśniewskiego 17 czerwca 1920 roku jako Szkoła Morska w Tczewie z dwoma wydziałami - Nawigacyjnym i Mechanicznym. Jednak ze względu na trwającą wówczas wojnę polsko-bolszewicką zajęcia dydaktyczne zainaugurowano dopiero 8 grudnia 1920 r. W roku 1921 podniesiono banderę na pierwszej jednostce szkolnej STS Lwów.

W 1930 roku podjęto decyzję o przeniesieniu Szkoły z Tczewa do Gdyni. W roku szkolnym 1930/1931 wysłużony Lwów został wymieniony na kolejny szkolny żaglowiec Dar Pomorza. W 1938 roku powstał Wydział Transportu i Administracji Morskiej. Stopniowo tworzono nowe i rozszerzano specjalności, tak że u schyłku lat sześćdziesiątych w strukturze Uczelni znajdowały się wydziały: Nawigacyjny, Mechaniczny i Administracyjno-Gospodarczy.

W 1958 roku Państwowa Szkoła Morska otrzymała status pomaturalnej uczelni technicznej, a dziesięć lat później połączono ją z Państwową Szkołą Rybołówstwa Morskiego i ostatecznie w roku 1968 przekształcono w Wyższą Szkołę Morską w Gdyni. W owym czasie Uczelnia dysponowała możliwościami kształcenia studentów na czterech wydziałach, w szesnastu specjalnościach. Do eksploatacji weszły dwa nowe statki szkolne: w 1982 roku przepiękny żaglowiec Dar Młodzieży, a w roku 2000 nowoczesny statek badawczo-szkoleniowy Horyzont II.

Obecnie Akademię Morską w Gdyni tworzą 4 prężnie rozwijające się wydziały: Elektryczny, Mechaniczny, Nawigacyjny oraz Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa w ramach, których Uczelnia rozwija swoją działalność naukowo-dydaktyczną w 7 kierunkach studiów, w 30 specjalnościach. Wszystkie wydziały mają prawa doktoryzowania.

rel (Akademia Morska w Gdyni) 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter