Inne

Na plaży miejskiej obok mariny w Gdyni odbyło się oficjalne zakończenie akcji, podczas której Dominik Dobrowolski płynąc wzdłuż wybrzeża Bałtyku od Szczecina do Gdyni, pokonał ponad 200 mil morskich, walcząc z silnym wiatrem, który kilkakrotnie zatrzymywał go w portach na nieplanowane postoje.

Podczas rejsu na kolejnych etapach trasy Dominik spotykał się z turystami, lokalnymi społecznościami oraz przedstawicielami mediów propagując walkę z zaśmiecaniem środowiska wodnego oraz propagując wykorzystywanie odpadów, aby chronić naturalne zasoby naszej planety. Ocenia się, że ponad 80% zanieczyszczeń w środowisku morskim ma swoje źródło na lądzie. Zatem dwa podstawowe elementy skutecznej walki z zaśmieceniem środowiska, nie tylko wodnego, to efektywna gospodarka odpadami oraz właściwe postawy społeczne, to pierwszy krok w kierunku odzyskania ich wartości.

Zanieczyszczenie środowiska mórz i oceanów jest widoczne, ale zmierzenie skali tego zjawiska to zadanie niezmiernie trudne. Co więcej, to co widać gołym okiem, odpady wyrzucone na plaże, szacowane na ok. 15% wszystkich odpadów oraz odpady pływające po powierzchni wody, kolejne 15%, to tylko niewielka część zanieczyszczeń trafiających do mórz. Pozostałe ok. 70% zanieczyszczeń stałych osadza się na dnie i może się przemieszczać z podwodnymi prądami.

Akcje ,,Recykling Rejs - odzyskuj tworzywa sztuczne" to jeden ze 185 projektów prowadzonych aktualnie na całym świecie, w ramach inicjatywy światowego przemysłu tworzyw sztucznych „Marine Litter Solutions”. Inicjatywa ta została zapoczątkowana w 2011r., podczas V Międzynarodowej Konferencji na temat zanieczyszczania wód morskich, podpisaniem ,,Wspólnej deklaracji w sprawie rozwiązania problemu zaśmiecenia środowiska morskiego".

W ramach Deklaracji co roku publikowane jest podsumowanie aktualnych wyników w zakresie przeciwdziałania zaśmiecaniu środowiska morskiego, a raporty (aktualny na stronie www.marinelittersolutions.com), uwzględniają działania w takich dziedzinach jak edukacja,
badania naukowe, dzielenie się najlepszymi praktykami czy recykling i odzysk odpadów tworzyw sztucznych. Inicjatywa rozwija się dynamicznie i jest obecnie wspierana przez 60 organizacji i stowarzyszeń branży tworzyw sztucznych w 34 krajach. W roku 2013 włączona została do Partnerstwa ONZ (United Nations Environment Programme's Global Partnership on Marine Litter).

Zdjęcia: Bohdan Sienkiewicz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9559 4.0359
EUR 4.2796 4.366
CHF 4.4937 4.5845
GBP 4.9968 5.0978

Newsletter