Inne

Senat Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku nadał Narodowemu Centrum Żeglarstwa w dzielnicy Górki Zachodnie imię dr. Krzysztofa Zawalskiego. Zmarły miesiąc temu pracownik naukowy uczelni był pomysłodawcą i dyrektorem tego ośrodka.

Budowę bazy żeglarskiej u ujścia Wisły Śmiałej do Zatoki Gdańskiej rozpoczęto 15 lutego 2005 roku. 1 stycznia 2006 roku zarządzeniem rektora AWFiS ośrodek został przekształcony w narodowe centrum, za aprobatą PZŻ oraz ministerstwa sportu. Na jego dyrektora powołano Krzysztofa Zawalskiego, który prowadził działalność dydaktyczną, organizował regaty i konferencje naukowe, a także współpracował z licznymi ośrodkami żeglarskimi w innych krajach. Dzięki temu w NCŻ zastosowano najlepsze wzorce i rozwiązania.

- Baza żeglarska w Polsce, także za sprawą narodowego centrum, jest na bardzo wysokim poziomie. Wiele krajów zazdrości nam takiej infrastruktury. W zeszłym roku w Górkach Zachodnich gościł prezydent ISAF Carlo Croce, który przyznał, że we Włoszech o takim ośrodku mogą pomarzyć i na pewno w najbliższym czasie w tym kraju nie powstanie - powiedział PAP dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

Centrum jest systematycznie rozbudowywane. Ostatnio rozstrzygnięto przetarg na budowę nowych pomostów.

- Dzięki temu w 2015 roku będzie tam mogło cumować 200 jednostek. W NCŻ, które dysponuje pełnym zapleczem socjalnym i bazą noclegową, rozgrywane są nie tylko regaty. W Górkach Zachodnich odbywają się również konferencje, zajęcia dydaktyczne ze studentami, a także liczne szkolenia, za sprawą których swoje kwalifikacje podnoszą także trenerzy - podkreślił Chamera.

W żeglarską infrastrukturę oraz w marynistyczne szkolenie dzieci inwestuje również Sopot. Bazą na wysokim poziomie dysponuje klub Ergo Hestia, którego zawodnikiem jest m.in. brązowy medalista olimpijski w deskowej klasie RS:X Przemysław Miarczyński. Sześć lat temu w Gimnazjum nr 3 przy ul. Haffnera utworzono pierwszą klasę sportową o profilu żeglarskim.

- Obecnie w tym gimnazjum działają już trzy takie klasy, w których młodzi zawodnicy pływają głównie na katamaranach i windsurfingu. Rok temu powstała także taka sama klasa na poziomie szkoły podstawowej. Jej uczniowie szkolą się na optimistach - powiedziała PAP rzecznik prasowy sopockiego magistratu Magdalena Jachim.

Żeglarstwo jest również przedmiotem fakultatywnym we wszystkich gimnazjach i jednej szkole podstawowej w Sopocie, a od września do programu włączone zostaną wszystkie podstawówki. Zajęcia, prowadzone przy współpracy z UKS Navigo i SKŻ Ergo Hestia, opłacane są z budżetu miasta.

- W czasie wakacji dofinansujemy także żeglarskie półkolonie organizowane przez kluby. Latem w ramach akcji "Wakacje pod żaglami" prowadzone będą rejsy szkoleniowe po Zatoce Gdańskiej. Sopocka młodzież będzie miała okazję pływać na dwumasztowym jachcie, który zakupiliśmy za kwotę 133 tysięcy złotych. Ta jednostka będzie również wykorzystana w ramach planowanych zajęć w szkołach - poinformowała Magdalena Jachim.

W ramach Programu Edukacji Morskiej, który prowadzi Fundacja Gdańska (jej prezesem jest złoty i brązowy medalista olimpijski w klasie Finn Mateusz Kusznierewicz), uczniowie gimnazjum od maja do października biorą udział w rejsach szkoleniowych na wodach Zatoki Gdańskiej.  

0 co to jest??
Miało być o Narodowym Centrum Żeglarstwa, a 2/3 jest o jakimś cholernym gimnazjum w Sopocie. Wciskajcie taką reklamę jakimś idiotom, takim jak wy. Wstyd!
11 kwiecień 2014 : 08:17 Guest | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter