Inne
Do gdyńskiego portu zawinie w piątek gigantyczny statek pasażerski Star Princess, jutro jego miejsce zajmie kolejny kolos - Europa. Jednak sezon wycieczkowców w Gdyni to nie tylko zawinięcia do portu pasażerskich kolosów i wizyty turystów z całego świata.

Star Princess przypłynie do Gdyni dzisiaj. To największy wycieczkowiec, jaki w tym roku odwiedzi nasz port

Od 2001 roku to także uroczystości, podczas których największe i najpiękniejsze wycieczkowce otrzymują swoje tablice w Alei Statków Pasażerskich. W czwartek odsłonięto kolejną taką tablicę. Zyskał ją pływający pod włoską banderą kolos Grand Mistral. Ale to nie koniec, bo w tym sezonie przybędą jeszcze dwie kolejne.

Jedyna taka aleja w Polsce

G
dyńska aleja jest tak samo ważna i prestiżowa jak te, które na całym świecie mają gwiazdy kina, muzyki i sportu.

Różnica jest jedna. Przechadzając się tamtymi można zobaczyć odciski dłoni, gwiazdy z nazwiskami, czasem odlewy podpisów. W Gdyni mijamy tablice z wizerunkami pasażerskich kolosów z całego świata.

- Nasza aleja jest jedyną taką aleją w Polsce i prawdopodobnie na świecie - mówi Joanna Grajter, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gdyni. - Jest świadectwem szacunku miasta dla wycieczkowców, podkreśleniem tego, jak ważny dla miasta jest ruch pasażerski i dowodem na to, że Gdynia jest największym portem w Polsce.

Dla największych i najpiękniejszych

Pamiątkowe granitowe tablice wmurowywane są w molo południowe nabrzeża Pomorskiego. Uwiecznia się na nich wizerunek oraz nazwę statku na morzu, herb Gdyni oraz znak armatora i rok odsłonięcia tablicy.

- Poprzez te tablice staramy się uhonorować największe i najpiękniejsze wyciecz- kowce oraz te, które najczęściej nas odwiedzają - dodaje Joanna Grajter. - Idealnie by było, gdyby statki cumowały bliżej śródmieścia, a co za tym idzie bliżej naszej alei. Tworzyłoby to ładny obraz. Może dzięki zmianom, które szykują się w gdyńskim porcie, tak się wkrótce stanie.

Jeszcze dwie tablice w tym roku

W
tym sezonie turystycznym swoje tablice otrzymają w Gdyni jeszcze dwa kolosy - pływający pod banderą Bahama wycieczkowiec Vision of the Seas - tablica odsłonięta zostanie 16 lipca oraz włoski AIDAblu - 11 sierpnia.

W najbliższym czasie do gdyńskiego portu zawiną jeszcze:

- 18 czerwca - Star Princess
- 19 czerwca - Europa
- 21 czerwca
- Silver Claud
- 22 czerwca - AIDAblu
- 24 czerwca - Empress
- 25 czerwca - Saga Pearl II
- 27 czerwca - Empress
- 28 czerwca - Star Princess
- 2 lipca - AIDAblu
- 3 lipca - Princess Daphne
- 8 lipca - Star Princess
- 8 lipca - Empress
- 9 lipca - Vision of the Seas
- 11 lipca - Empress
- 12 lipca - AIDAblu
- 13 lipca - Black Watch
- 14 lipca - Princess Daphne
- 15 lipca - Grand Mistral
- 16 lipca - Mona Lisa
- 16 lipca - Vision of the Seas

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter