Bezpieczeństwo, Granice

Przynajmniej dwa duże okręty desantowe Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, w tym śmigłowcowiec typu "Wasp", weszły w sobotę na Bałtyk. W niedzielę, około południa były niedaleko Karlskrony i mogły podążać w kierunku wschodniego Bałtyku (np. do Zatoki Fińskiej) lub środkowego (ku wschodniemu wybrzeżu Szwecji). Jak donoszą źródła amerykańskie - okręty "spóźniły" się do Europy.

Na początku II połowy marca z bazy marynarki wojennej Naval Station Norfolk wyruszyły dwa ze składającej się z trzech okrętów grupy Kearsarge Amphibious Ready Group (ARG) - informowała wtedy 2. Flota Stanów Zjednoczonych, cytowana przez USNI News.

USS Kearsarge (LHD-3) - okręt desantowy, okręt-dok, "śmigłowcowiec" i transportowiec oraz USS Arlington (LPD-24) opuściły około połowy marca wschodnie wybrzeże USA z zaokrętowaną jednostką ekspedycyjną Marines - Marine Expeditionary Unit 22 (MEU 22). Trzeci okręt desantowy - USS Gunston Hall (LSD-44) dołaczył do nich później w marcu, wyruszając z bazy Joint Base Little Creek w Fort Story w stanie Virginia.

USS Arlington oddzielił się od pozostałych okrętów grupy i - mijając 26 kwietnia Gibraltar - wszedł na Morze Śródziemne. 4 maja znalazł się w greckim porcie Volos, gdzie przebywał co najmniej do 7 maja (nie ma nowszych śladów sygnału AIS niż pochodzące z tego dnia).

O USS Kearsarge wiadomo, że w dniach od 11 kwietnia do 2 maja br. przebywał w Tromso Grotsund Terminal w Norwegii. Wchodząc na Bałtyk, zwolnił i wykonał pętlę w rejonie Skagen na północnym skraju Danii i ruszył dalej 14 maja rano; tego samego dnia późnym wieczorem opuścił rejon Cieśnin Duńskich.

Dwa z wyżej wymienionych okrętów, czyli Kearsarge i Gunston Hall (nie ma informacji o trzecim, obecność dwóch stwierdzono dzięki śledzeniu sygnałów AIS, niewykluczone, że wspomnianym okrętom towarzyszył trzeci lub kolejne) w niedzielę, 15 maja br., między godz. 10:00 a 11:00, wyłączyły nadawanie sygnału AIS. Były wtedy w drodze na wschód, w północnej części południowego Bałtyku, na wysokości Karlskrony. Ich pozycja i kurs sugerowały, że teoretycznie możliwymi destynacjami mogą być wschodnia Szwecja, państwa bałtyckie lub Finlandia.

W lutym ARG i MEU zakończyły wspólny sześciomiesięczny program ćwiczeń kwalifikujących COMPTUEX pod kontrolą NATO z udziałem kutra amerykańskiej Straży Przybrzeżnej, co było pierwszym tego typu przedsięwzięciem dla Marynarki Wojennej i Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych.

Jak podawał serwis USNI News na początku II połowy marca "Nie wiadomo, czy Kearsarge weźmie udział w operacjach zaznaczających obecność NATO związanych z rosyjską inwazją na Ukrainę."

Zwrócono wtedy uwagę, że od czasu inwazji pod koniec lutego, USA i NATO zmasowały siły morskie na Morzu Bałtyckim i Śródziemnym. Około tuzina amerykańskich krążowników i niszczycieli z pociskami kierowanymi operowało w tym regionie już na początku II połowy marca, a grupa uderzeniowa lotniskowieca Harry S. Truman operowała na Adriatyku i Morzu Jońskim pod dowództwem NATO.

Marines narzekają na luki w gotowości okrętów desantowych

Co ciekawe, przybycie Kearsarge ARG i MEU 22 właśnie teraz oznacza spóźnienie amerykańskich Marines w stosunku do planów i potrzeb. W Stanach Zjednoczonych otwarcie przyznano, że stan tamtejszej floty amfibijnej jest na tyle niesatysfakcjonujący, że nie pozwalał na wysłanie do Europy na początku 2022 roku trzech dużych okrętów desantowych wraz z piechotą morską i, niestety, podobne sytuacje mogą się powtórzyć.

Szef Dowództwa ds. rozwoju bojowego Korpusu Piechoty Morskiej (Marine Corps Combat Development Command), zastępca dowódcy Marines ds. rozwoju bojowego i integracji, 3-gwiazdkowy generał Carsten Heckl informację o niskim stanie gotowości bojowej amerykańskich okrętów-amfibii przekazał serwisowi informacyjnemu "Defense One".
Ujawnił, że powodem niemożliwości dokonania w terminie przerzutu 22. jednostki ekspedycyjnej Marines (MEU 22) były problemy z utrzymaniem w gotowości trzech okrętów desantowych.

Już 15 lutego 2022 połączone Sztaby wydały rozkaz przygotowania się do przemieszczenia dla MEU 22 i powiązanej grupy desantowej US Navy zorganizowanej wokół śmigłowcowca-doku typu Wasp USS Kearsarge - Kearsarge Amphibious Ready Group.
Misją wyznaczoną zespołowi Kearsarge ARG i MEU 22 miało być "zapewnienie rozwiązania pomostowego" pod rozkazami dowódcy amerykańskich sił w Europie oraz Naczelnego Dowódcy Sił Sojuszniczych NATO w Europie (NATO's Supreme Allied Commander Europe).

Co prawda jednostka 22. jednostka ekspedycyjna Marines była gotowa do natychmiastowego przerzutu, to - jak się okazało - stan trzech okrętów z Kearsarge ARG był "tak zły", że nie pozwolił na ich wyjście na misję zarówno przed, jak i wkrótce po rozpoczęciu napaści Rosji na Ukrainę.

Dopiero 16 marca, czyli miesiąc po wydaniu rozkazu, jak wspomniano powyżej - z bazy morskiej w Norfolk w stanie Virginia wyszły dwa okręty - USS Kearsarge oraz okręt transportowy / dok USS Arlington (LPD-24) typu "San Antonio" z częścią MEU 22 (22. jednostki ekspedycyjnej Marines), a pozostała jej część wyruszyła na USS Gunston Hall (LSD-44) typu "Whidbey Island".

Do tak otwartego zasygnalizowania słabości US Navy (w mediach i podczas posiedzenia senackiej podkomisji sił morskich) doszło prawdopodobnie dlatego, że Marines chcą zaalarmować o pilnej potrzebie zapewnienia do ich użytku nowoczesnych okrętów desantowych.
Obecnie US Navy posiada 32 jednostki amfibijne, okręty desantowe, okręty-doki, ale średnia z okresu dziesięciu lat wskaźnika gotowości jednostek desantowych wyniosła nie więcej niż 63 proc. i wykazuje tendencję spadkową. W marcu 2022 wskaźnik ten wynosił zaledwie 46 procent.

MEU 22. obejmuje następujące jednostki: command element; aviation combat element, Marine Medium Tiltrotor Squadron, 263 (Reinforced); the ground combat element, Battalion Landing Team 2/6 (Reinforced) i tzw. logistics combat element, Combat Logistics Battalion 26. Z kolei grupa desantowa (Amphibious Ready Group - ARG) związana z okrętem Kearsarge zawiera m.in.: Amphibious Squadron (PHIBRON) 6, Fleet Surgical Team (FST) 2, Tactical Air Control Squadron (TACRON) 22, Helicopter Sea Combat Squadron (HSC) 28, Assault Craft Unit (ACU) 2, Assault Craft Unit (ACU) 4, Naval Beach Group (NBG) 2 oraz Beach Master Unit (BMU) 2.

PBS (PortalMorski.pl)

Fot.: US Navy (domena publiczna) 


USS Kearsarge - charakterystyka podstawowa:
typ okrętu - helicopter carrier (śmigłowcowiec) / okręt-dok / okręt desantowy
typ (projekt / seria) - "Wasp"
nr IMO - 4681620
rok budowy 1993
stocznia - Northrop Grumman Ingalls, USA
długość całkowita - 257,20 m
szerokość konstrukcyjna - 31,80 m
zanurzenie - 8,10 m
wyporność pełna - 41 302 t (wg innego źródła 41 150 t)
napęd główny - turbo-parowy - elektryczny; dwa kotły główne; silniki elektryczne napędzające przez przekładnie redukcyjne dwie śruby napędowe (wg innego źródła - turbo-parowy z turbinami napędzającymi, przez przekładnie redukcyjne, dwie śruby)
moc napędu głównego (na wale) - 70 000 KM (52 000 kW)
prędkość służbowa - 22 węzły (41 km/h)
zasięg - 9500 Mm (17 600 km) przy prędkości 18 węzłów (33 km/h)
przenoszone środki i siły bojowe:
- 3 × poduszkowce desantowe Landing Craft Air Cushion lub
- 2 × kutry desantowe Landing Craft Utility lub
- 12 × Landing Craft Mechanized
- żołnierze - 1687 (plus do 184 osób)
załoga - 1208
sensory i systemy / procesory:
- 1 × AN/SPS-49 2-D Air Search Radar
- 1 × AN/SPS-48 3-D Air Search Radar
- 1 × AN/SPS-67 Surface Search Radar
- 1 × Mk23 Target Acquisition System (TAS)
- 1 × AN/SPN-43 Marshalling Air Traffic Control Radar
- 1 × AN/SPN-35 Air Traffic Control Radar
- 1 × AN/URN-25 TACAN system
- 1 × AN/UPX-24 Identification Friend Foe
uzbrojenie własne:
- 2 × wyrzutnie rakiet RIM-116 Rolling Airframe Missile launchers
- 2 × wyrzutnie rakiet RIM-7 Sea Sparrow missile launchers
- 2 × systemy 20 mm Phalanx CIWS
- 4 × działa 25 mm Mk 38 chain guns
- 4 × karabiny maszynowe 0.50 BMG machine guns
przenoszone statki powietrzne (zestaw zależy od misji):
> typowo:
- 6 × AV-8B Harrier II attack aircraft lub 6 × F-35B Lightning II stealth strike-fighters
- 4 × śmigłowce AH-1W/Z Super Cobra/Viper attack helicopter
- 12 × MV-22B Osprey assault support tiltrotor
- 4 × śmigłowce CH-53E Super Stallion heavy-lift helicopters
- 3-4 × śmigłowce UH-1Y Venom utility helicopters
> siły szturmowe:
22+ × MV-22B Osprey assault support tiltrotor
> kontrola morska:
20 × AV-8B Harrier II attack aircraft lub 20 × F-35B Lightning II stealth strike-fighters
6 × śmigłowce SH-60F/HH-60H ASW

USS Kearsarge, na drugim planie USS Gunston Hall
USS Kearsarge
Kearsarge Amphibious Ready Group
USS Kearsarge, na drugim planie USS Gunston HallUSS KearsargeKearsarge Amphibious Ready Group

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter