Bezpieczeństwo, Granice

Co najmniej trzy osoby zginęły w wyniku ataku na irański tankowiec w pobliżu syryjskiego portu Banijas - poinformowało w sobotę późnym wieczorem Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Atak przeprowadzono z dronów. Eksplozja spowodowała pożar jednego ze zbiorników tankowca, który jednak udało się opanować.

Jak powiedział agencji AFP dyrektor Obserwatorium Rami Abdul Rahman, "co najmniej trzech Syryjczyków zostało zabitych, w tym dwóch członków załogi statku".

Władze w Damaszku potwierdziły, że u wybrzeża Syrii, w pobliżu portu Banijas, doszło do pożaru na niezidentyfikowanym tankowcu w wyniku "ataku dronów". Nie podano, kto stał za tym atakiem.

Izrael regularnie bombarduje cele w Syrii, choć rzadko publicznie się do tych ataków przyznaje.

Izraelska armia atakuje głównie obiekty należące do wspieranych przez Iran milicji szyickich bądź wykorzystywanych przez libański Hezbollah. Władze Izraela konsekwentnie podkreślają, że nie pozwolą Syrii stać się przyczółkiem dla irańskich sił zbrojnych. 

Doniesienia agencyjne i medialne, z których pochodzą powyższe informacje nie identyfikują w ogóle zbiornikowca.

Są jednak i inne źródła negujące atak na zbiornikowiec, który identyfikowany jest przez nie jako Wisdom (nr IMO 9182069 nośność 45 908 t; armator zarządzający - Wisdom Marine z Libanu, armator / właściciel - Avin International, Grecja). Nie jest jednak pewne, czy jest to prawidłowa identyfikacja statku, na którym doszło do wybuchu i pożaru.

Te same źródła, powołując się na "władze syryjskie", twierdzą, że wybuch w zbiorniku statku i powstały w konsekwencji pożar, spowodowane zostały przy okazji prac spawalniczych, a wśród trzech osób, które zginęły było dwóch członków załogi oraz pracownik lotnej remontowej.

PAP; PBS (PortalMorski.pl)

Fot.: Agencja SANA

0 przeterminiwane
te drony , czy jak??
26 kwiecień 2021 : 11:09 chopek roztropek | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter